Svatojiřské a žluto-modré stužky dělí ruskou společnost. A může jít i o práci

Stoupenci současného režimu prezidenta Vladimíra Putina, zastánci anexe Krymu a bratrské pomoci ruskojazyčnému obyvatelstvu Donbasu nosí svatojiřské zlato-černé stužky. Sympatizanti opozice si připínají stužky bílé nebo žluto-modré, ukrajinské. Ve státních a polostátních podnicích si svatojiřské stužky museli připnout povinně. Někteří to ale jako symbol agrese odmítli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské kadetky se svatojiřskými stuhami na moskevské přehlídce 9. května (ilustrační foto)

Ruské kadetky se svatojiřskými stuhami na moskevské přehlídce 9. května (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vladimir pracuje v letecké společnosti Aeroflot už tři roky. Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín se s ním domluvil, že o svých potížích povypráví za podmínky, že nebude uvádět jeho příjmení ani funkci.

„Moje problémy začaly poměrně dávno. Vedoucím se nelíbí můj vztah k jejich autoritářskému řízení podle principu – já jsem šéf a ty jsi hlupák. Vrcholu to dosáhlo 3. května, kdy ředitel vydal příkaz, aby si od 3. do 11. května všichni přišpendlili na firemní uniformy svatojiřské stužky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S pracovníkem Aeroflotu, který omítl nosit svatojiřskou stužku, mluvil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

To Vladimir odmítl jako eticky nepřijatelné a napsal vedení Aeroflotu vysvětlující dopis. Svatojiřská stužka už podle něj není symbolem a oceněním hrdinství, ale války a agrese.

Kdyby ji měl z donucení nosit, upadl by do deprese, což by negativně ovlivnilo jeho pracovní výkon. Požádal proto o povolení nenosit svatojiřskou stužku a čekal na odpověď.

„Pozvali si mě nahoru na kobereček a dali mi den na rozmyšlenou. Potom mi sdělili, že pokud si stužku nepřipnu, budou brát dny od 3. do 11. května jako absenci, a za to hrozí propuštění.“

Zákon a praxe

Vladimira jako jediného živitele dvou osob, dítěte a manželky, sice chrání před vyhazovem zákon, zaměstnavatel má ale jiné páky.

Může mu platit jenom základní velmi nízkou část platu bez odměn – v přepočtu asi šest tisíc korun. A z toho se rodina v superdrahé Moskvě uživit nedá. Není v této situaci jednodušší podřídit se v zájmu rodiny?

Koneckonců problematická stužka není jen proputinovským symbolem, používala se v carské armádě a potom i za druhé světové války.

Letadla ruské společnosti Aeroflot | Foto: www.aeroflot.ru

„Odpor ve mně nevyvolává ani tak samotná stužka, je to jen kousek látky, ale ten dobrovolně donucovací přístup: od 3. do 11. května musíš být vlastencem. Jestli nebudeš, strčíme ti hlavu do záchodu,“ vypráví dál mladý muž.

V rámci Aeroflotu se tento problém řešit nedá, míní Vladimir.

„Vysvětlovat něco našemu vedení – to nikam nevede. Oni asi všechno chápou, ale na ně také tlačí seshora. Aeroflot je přece jen polostátní společnost, jejího generálního ředitele osobně jmenuje Putin.“

„Je to systém pyramidy, kdybych se obrátil přímo na generálního ředitele, bylo by to ještě horší. Vždycky by si nějakou záminku našli a mé dny v tomto zaměstnání by byly sečteny,“ vysvětluje Vladimir.

Osamocený vzdor

Ke stužkovému protestu se nikdo z Vladimírových kolegů nepřidal.

„Reakce byly různé, někteří mi radili, abych to vzdal a stužku si připnul, že mi kvůli tomu koruna z hlavy nespadne. Mínění bylo tak půl napůl – druhá polovina mě označila za fašistu a banderovce.“

Své proukrajinské názory Vladimír neskrývá, a možná i v tom je příčina jeho trablů.

„Ano, já jsem pro-ukrajinský. Jsem kategoricky proti této válce i proti anexi Krymu a zásadně nesouhlasím s podporou doněckých a luhanských separatistů. Ani v práci jsem se tím nikdy netajil.“

Z těchto důvodů Vladimir nešel ani na vojenskou přehlídku ke Dni vítězství.

„Přehlídka, to není můj šálek čaje. Jaký smysl má ukazovat kartónové tanky? I když, možná je lepší, že jsou z papíru. Kdyby byly skutečné, mohlo by naše vedení podlehnout pokušení rozpoutat další malou vítěznou válku – proti Bělorusku, Estonsku nebo Kazachstánu,“ dodává Vladimir.

Velkolepá vojenská přehlídka v Moskvě na Rudém náměstí | Foto: Reuters

Martin Dorazín, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme