Své zástupce volilo až 60 % Iráčanů

V parlamentních a místních volbách v Iráku možná odevzdalo hlas na osm milionů lidí, tedy zhruba 60 procent registrovaných voličů. Na tiskové konferenci to oznámil mluvčí ústřední volební komise Faríd Ajar. Přesná čísla budou známa po sečtení hlasů, všechny dosavadní údaje vychází jen z odhadů. Celkové výsledky iráckých voleb se ale čekají možná až za několik týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký premiér Ajád Aláví | Zdroj: ČTK

Volební účast v sunnitských oblastech Iráku patrně byla nízká, což se ale čekalo; naopak největší, údajně až 90%, byla v kurdských a šíitských oblastech. V těchto místech přitom žije většina registrovaných iráckých voličů. Mezi sunnity, kteří v Iráku tvoří menšinu a kteří zemi kontrolovali za svrženého režimu Saddáma Husajna, se šířily výzvy k bojkotu voleb.

Poměrně malý zájem o volby projevili Iráčané žijící v zahraničí, kteří přitom mohli hlasovat již od pátku ve 14 zemích. Z více než jednoho miliónu příslušníků irácké diaspory se zaregistrovalo jen 280 tisíc osob.

Ve volební den v Iráku zahynulo asi 44 lidí, přes 90 utrpělo zranění. Hlasování celý den provázela série teroristických útoků povstalců. Nejkrvavější násilí vypuklo v prvních hodinách po zahájení voleb. K většině útoků se prostřednictvím internetu přihlásila skupina teroristy abú Músy Zarkávího. Ta už dříve opakovaně hrozila, že volby utopí v krvi. Nakonec nebyly hlášeny žádné útoky v šíitském Nadžafu, označovaného za hlavní terč sunnitských a dalších radikálů.

Z celého světa přicházejí reakce na irácké volby. George Bush označil volby v Iráku za hlas svobody z Blízkého východu. Zároveň poblahopřál Iráčanům k historickému úspěchu, za který volby považuje. Podle šéfky americké diplomacie Condoleezy Riceové se volby v Iráku vyvíjely lépe než se předpokládalo. Naopak mnohé arabské vlády si úpěch demokratického experimentu v Iráku nepřejí. Neříkají to ale nahlas. V reakci na volby to řekl saúdskoarabský politolog a novinář Turkí Hamád. Agentura AP pak připomíná, že úspěšná demokratizace Iráku totiž znamená ohrožení autokratických arabských vlád.

Jan Rosenauer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme