Svědectví o falšování ruských voleb přibývá, úřady ztěžují podávání stížností

V Rusku se objevují stále nové podrobnosti o nesrovnalostech a podvodech, ke kterým došlo při nedělních prezidentských volbách. Pozorovatelé například nemají přístup do míst, kde se přepisují volební protokoly a kde zřejmě dochází k falšování výsledků. Úřady zase znemožňují podávání stížnosti na průběh voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost v ruském Petrohradě

Volební místnost v ruském Petrohradě | Zdroj: Reuters

Psycholožka Maria Ruzinová byla pozorovatelkou při volbách v územní komisi číslo 22 v Petrohradě. Tyto komise sčítaly hlasy z jednotlivých volebních místností.

„Jednoho mladíka, pozorovatele, odvezli v poutech. Když chtěl videokamerou zaznamenat sčítání hlasů, skočila po něm nějaká tetka s bundou na hlavě. Členové komise ho obvinili, že vyprovokoval rvačku a na místě se okamžitě objevila policie a odvezla ho v poutech,“ popisuje situaci Ruzinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o nesrovnalostech při prezidentských volbách zjišťoval v Petrohradě zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Mladého psychologa a učitele policie po výslechu propustila. Vrátil se do volební místnosti, kde se právě objevili dva zahraniční pozorovatelé, a pokusil se jim celý případ objasnit.

„Měli z toho oči navrch hlavy. Druhá pozorovatelka byla Češka. Požádali jsme je, aby šli s námi nahoru do územní komise. Moje kolegyně by za přítomnosti mezinárodních pozorovatelů mohla podat stížnost a zaregistrovat nás jako domácí pozorovatelky,“ říká pozorovatelka Ruzinová a pokračuje:

„Řekli nám, že s námi soucítí, ale že do územní komise jít nemohou, protože to není v dohodě o jejich působení. Že mohou dohlížet jenom v okrskových volebních místnostech, kde lidé odevzdají své hlasy.“

A to je právě klíčový problém kontroly ruských voleb. Podvody jsou podle ní na úrovni volebních místností minimální. K falšování výsledků dochází na úrovni územních komisí, které přepisují volební protokoly. Tam ale pozorovatele nikdo nepustí.

Tím ale příběh petrohradské volební komise číslo 22 nekončí. Maria boj za dohled nad sčítáním nevzdala a vydala se na prokuraturu podat stížnost.

„Prokuratura byla sice otevřená a v kancelářích se svítilo,ale všechny místnosti byly buď prázdné, nebo zamčené. Křičeli jsme, bouchali na dveře, ale nikde nikdo. Na místním oddělení policie jsme proto podali stížnost na prokuraturu,“ vypráví Ruzinová.

Policista je obvinil z šíření neověřených informací, takže čtveřice stěžovatelů nakonec žádnou stížnost podat nemohla.

Oficiálně prý u nich nebyly podány téměř žádné stížnosti. A ani být nemohly, protože lidi nikdo nikam nepustil.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme