Rusy nejvíce zajímalo, kdo organizuje protesty, popsal výslechy unesený ukrajinský novinář
Ukrajinský novinář Oleh Baturin, kterého 12. března zajala ruská armáda, promluvil o zajetí pro server Kyiv Independent. Více než týden ho zadržovala ruská bezpečnostní služba FSB, propustila jej po osmi dnech 20. března. Baturin před tím informoval o průběhu ruské invaze na Ukrajinu a ruských válečných zločinech.
Okolnosti svého únosu popsal Oleh Baturin v rozhovoru pro server Kyiv Independent. V sobotu 12. března odpoledne obdržel z neznámého čísla telefonát, ve kterém ho aktivista Serhij Cygip žádal o schůzku.
„Chtěl se se mnou potkat na autobusové zastávce. Nezmínil důvod schůzky,“ popisuje Baturin, který žije ve městě Nova Kachovka v Chersonské oblasti, kterou obsadila ruská armáda.
Zpětně Baturinovi došlo, že Cygip byl v době telefonátu zadržený a uznal, že měl být opatrnější. „Mělo mě napadnout, že se jednalo o past,“ přiznává.
Po příchodu na místo se k ukrajinskému novináři přiblížila dodávka, ze které vystoupili ruští vojáci. „Spoutali mě a hodili mě na podlahu dodávky. Jeden voják měl nohu položenou na mých zádech a pistolí mě přitlačoval k zemi,“ popisuje novinář. Odvezli ho na radnici a následně na policejní oddělení do Nové Kachovky, kde ho vyslýchali.
Nelidské podmínky
Výslechy byly dle Baturina velmi brutální. Bili ho a vyhrožovali mu smrtí. „Měl jsem štěstí, že jsem měl na sobě tlustou bundu, která zjemnila rány, které jsem dostal,“ popisuje. „Bez jídla a ve velmi chladné místnosti“ strávil první noc připoutaný k topení.
Následně ho Rusové převezli do Chersonu, kde proběhly další výslechy - tentokrát už převážně s psychologickým nátlakem a téměř bez fyzického násilí. Vyhrožovali mu například jeho diskreditací a zákazem novinářské činnosti.
Ruský novinář sdílel fotky zničené porodnice v Mariupolu. Teď čelí stíhání, hrozí mu až 15 let vězení
Číst článek
Během výslechu probíhala na ulici protiruská demonstrace. „Muž, který mě vyslýchal, byl zmatený a nechápal, proč lidé protestují. Říkal: ‚Přišli jsme je ochránit, ale oni proti nám protestují‘,“ líčí Baturin. Spolu s ním byli vyslýcháni i další lidé, včetně již zmíněného aktivisty Cypiga - o jeho dalším osudu Baturin neměl informace.
Baturina následně odvezli do vyšetřovací vazby na policejním oddělení v Chersonu. Během pobytu za mřížemi přibývalo zadržených. Baturin popsal, že vedle v cele byl vážně nemocný člověk cizího původu, který potřeboval léky, ale nedostal je, protože do cely měli lékaři zakázaný přístup.
Oleh Baturin byl propuštěn 20. března, po osmi dnech zadržení. „Nejvíce Rusy zajímalo, kdo organizuje protesty, a lidi odpovědní za kanály na Telegramu,“ vypráví. Jak v rozhovoru zmínil, nejhorší byl první večer a následující ráno. „Myslel jsem, že mě vezou někam, kde mě zabijou,“ přiznává.