Svědectví výměnou za imunitu. Kongres odmítl požadavek ruského miliardáře blízkého Putinovi, tvrdí New York Times

Oleg Děripaska - ruský miliardář blízký prezidentovi Vladimiru Putinovi, žádal imunitu od výborů amerického Kongresu, které vyšetřují údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský miliardář Oleg Děripaska | Foto: Wikipedia Creative Commons

O Děripaskově podmínce informoval list The New York Times (NYT) s odvoláním na tři nejmenované zdroje z Kongresu. Podle nich zákonodárci Děripaskovi nevyhověli, protože by imunita mohla zkomplikovat další vyšetřování.

Ruský hliníkový král tento měsíc zažaloval americkou agenturu AP pro pomluvu kvůli březnovém článku o stycích s bývalým šéfem volební kampaně Donalda Trumpa Paulem Manafortem.

AP si ale za zprávou, podle které Manafort v Děripaskových službách před deseti lety tajně pracoval na posílení vlivu ruského prezidenta Putina, nadále stojí. Děripaska podle AP poskytl Manafortovi smlouvu s roční odměnou deset milionů dolarů (v dnešním kurzu přes 250 milionů Kč).

Manafort v březnu AP potvrdil, že pro Děripasku v různých zemích pracoval, ale součástí spolupráce nebylo hájení ruských politických zájmů. AP poznamenala, že ze získaných dokumentů není jasné, v jakém rozsahu Manafort pro Děripasku nakonec opravdu pracoval.

FBI v současnosti vyšetřuje Trumpův volební tým kvůli jeho možné tajné koordinaci s Moskvou. Americké bezpečnostní služby tvrdí, že Ruskem řízení hackeři ovlivnili předvolební kampaň s cílem poškodit Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou.

Kushner žádal vytvoření tajného komunikačního kanálu s Ruskem, píše americký tisk

Číst článek

Po zveřejnění článku AP Děripaska zakoupil inzerci v amerických novinách, aby v inzerátech odmítal zprávu jako "zlomyslná tvrzení a lži". Tvrdil, že nikdy neuzavřel žádné kontrakty, aby tajně prosazoval či podporoval Putinovy zájmy. Uvedl rovněž, že je ochoten podstoupit výslech v Kongresu USA o svých někdejších obchodních vztazích s Manafortem.

Americké ministerstvo zahraničí podle NYT sice odmítlo vydat Děripaskovi podnikatelská víza kvůli podezření ohledně styků s organizovaným zločinem, což Děripaska popírá, avšak i tak byl s to osmkrát navštívit USA během let 2011 až 2014 - na ruský diplomatický pas. Tyto diplomatické návštěvy se měly týkat schůzek skupiny G20 a jednání OSN, nicméně Děripaskovo podnikání v USA, řízené z New Yorku, se během posledních deseti let rozšířilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme