Svědek Fico nedodal sebe ani omluvenku. Soudkyně ztrestala slovenského premiéra pokutou

Slovenský premiér Robert Fico dostal od soudkyně jednoho z bratislavských soudů pokutu 200 eur (5400 korun) za to, že se bez omluvy nedostavil na páteční líčení, při kterém měl vypovídat jako svědek. Napsal to list Denník N. Fico svou neúčast zdůvodnil pracovní cestou mimo Bratislavu a uvedl, že pokutu zaplatí, informovala ČTK. Pokutu soudkyně udělila také obžalovanému aktivistovi Martinu Daňovi, a to za nedůstojné chování: rozhořčilo ji, že ji Daňo obvinil z alkoholismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

38. sjezd ČSSD v Praze, Robert Fico | Foto: Filip Jandourek

Fico byl předvolán coby svědek v případu, ve kterém aktivista Martin Daňo čelí obžalobě z pomluvy exministra dopravy Jána Počiatka, a to právě na Počiatkův popud. Daňo v minulosti Počiatka vyzval, aby podstoupil test na drogy.

Soudkyně Iveta Halvoňová odůvodnila uložení pokuty Ficovi tím, že se k soudu bez omluvy nedostavil, ačkoli mu předvolání bylo doručeno. "Svědek doktor Robert Fico nepřítomný. Soud ukládá JUDr. Robertu Ficovi pořádkovou pokutu 200 eur, a to z důvodu nepřítomnosti na hlavním jednání, kdy se neomluvil a doručení má vykázané," cituje Halvoňovou reportérka Denníku N.

Vůči pořádkové pokutě lze podat stížnost, ale Fico této možnosti nevyužije. "Líčení... jsem se nezúčastnil kvůli neodkladné pracovní cestě mimo Bratislavu. Protokol mou nepřítomnost, bohužel, telefonicky omluvil až během samotného líčení. Chci se omluvit, pořádkovou pokutu respektuji a samozřejmě zaplatím," napsal Fico v prohlášení, které ČTK poskytl jeho poradce Erik Tomáš.

Předražené koncerty a podezřelé zakázky. O co jde v kauze slovenské whistleblowerky?

Číst článek

Pokutou soudkyně podle listu potrestala také Daňa, kterého zároveň vykázala z jednací místnosti. Nejprve šlo o sankci 500 eur (13 500 korun) za to, že Daňo v rozporu se zákonem používal v soudní síni kameru. Později dostal pokutu 800 eur (21 600 Kč), protože měl na krku zavěšenou ceduli s nápisem "Každý má právo na soudce, který v práci nepije".

"Vyveďte ho z jednací místnosti, okamžitě, nerespektuje moje pokyny. Vyveďte ho. Je vyvedený?" křičela soudkyně. Daňo kontroloval tím, že ji nazval hloupou alkoholičkou a podal návrh na její vyloučení z líčení s tím, že na ni podal disciplinární návrh, píše Denník N. Stoupenec aktvisty v publiku pak soudkyni obvinil ze svévole, načež Halvoňová oznámila, že na příští přelíčení (2. května) veřejnost nepustí.

'Nebudu se s vámi bavit'

Soudkyni nepotěšil ani Daňův advokát Daniel Lipšic, jenž prý svého klienta málo pacifikoval. "Nebudu se s vámi bavit," oznámila ohbájci, který se ohradil, aby na něj Halvoňová nekřičela. "Nedovolím, aby váš klient znevažoval lidi. Váš klient se nevhodně chová vůči všem, podívejte se na YouTube, co tam dělá, a vy se s tím ztotožňujete," opáčila soudkyně.

"Vy máte pocit, že se obhájci ztotožňují s obviněnými? Pan Daňo je svéprávný člověk," kontroval Lipšic. Zásadní podle něj je, že obžaloba Daňa "je absolutně absurdní. Výzva Jánu Počiatkovi, aby poskytl svůj vlas, nemůže být pomluva. Před pár týdny Robert Fico zveřejnil status, že představitelé (liberální) SaS berou kokain a nikdo se tím nezabýval," připomněl obhájce.

Marné pátrání po Ficovi

Bratislavskému soudu se ve zmiňovaném případu podařilo doručit předvolání Ficovi až po opakovaných pokusech. Slovenská média již dříve uvedla, že jinému soudu a policii se dlouho nedařilo doručit Ficovi písemnost ve sporu, ve kterém po Ficovi požadovala omluvu expremiérka Iveta Radičová za jeho výroky, kterými Radičovou kromě jiného spojil s korupční aférou. Policie tehdy premiéra nenalezla ani v sídle vlády, připomíná Denník N. Předloni Fico a Radičová u soudu nakonec uzavřeli smír.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme