Svědci Jehovovi bojují s ruskými soudy. Odvolají se proti rozhodnutí o zákazu činnosti

Ruský nejvyšší soud zakázal činnost Svědků Jehovových a obstavil jim majetek. Důvodem je jejich údajný extremismus. Vedení náboženské organizace se chce ale proti rozhodnutí odvolat.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Soud podle zpravodajské agentury TASS vyhověl návrhu ruského ministerstva spravedlnosti, když činnost Svědků Jehovových zakázal. Rozsudek nařizuje okamžitě uzavřít všech 395 regionálních poboček společnosti na celém území země. Majetek jehovistů připadne státu.

Svědkové Jehovovi

Náboženská společnost Svědkové Jehovovi vznikla v USA. Založil ji Charles Taze Russel v sedmdesátých letech 19. století. Sídlo má nyní ve Warwicku ve státě New York. Na území dnešní České republiky začali Svědkové Jehovovi působit již v roce 1912, zaregistrováni byli v roce 1934. Hlásí se k nim 8,3 milionu lidí z 240 zemí světa. V některých zemích jsou registrováni jako charitativní organizace, v jiných jako standardní církve.

Představitel náboženské společnosti Sergej Čerepanov už oznámil, že se proti rozsudku odvolá k Evropskému soudu pro lidská práva.

Ruská pobočka Svědků Jehovových zveřejnila prohlášení, podle kterého se 20. duben může do dějin zapsat jako černý den pro základní lidská práva v Rusku, mezi která patří i svoboda vyznání.

Upozorňují také, že rozhodnutí nejvyššího soudu poškodí obraz Ruska ve světě. Podle organizace jde o nebezpečný precedens a zákaz může brzy postihnout i jiná náboženství.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku 395 místních organizací a podle jejich údajů se k nim hlásí asi 175 tisíc lidí. Svou činnost v Rusku oficiálně začali v roce 1991. Podle agentury Interfax byli jehovisté pravidelně předmětem pozornosti úřadů po celém Rusku. V řadě měst a regionů už byla náboženská společnost zakázána, například v Samaře, Orlu, Belgorodu či Birobidžanu.

Činnost jehovistů na území celého Ruska ministerstvo spravedlnosti pozastavilo na konci března. Upozorňovalo na údajný velký počet právních deliktů společnosti, zejména na šíření extremistické literatury jejími regionálními představiteli. Jehovisté navíc prý propagují zákaz krevních transfúzí, čímž podle ministerstva ohrožují bezpečnost lidí.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme