Kanada 5:1 Česko

Švédové pátrají po cizím plavidle, Moskva odmítá verzi o své ponorce

Švédské námořnictvo usilovně pokračuje v pátrání po neznámém plovoucím objektu, který se pohybuje či pohyboval v jeho vodách. Podle tisku by mohlo jít o poškozenou ruskou ponorku. V Moskvě to popírají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédské námořnictvo pátrá v Baltském moři po "zahraniční činnosti pod hladinou" | Zdroj: Reuters

Největší podobnou akci ve Švédsku od konce studené války odstartovala zrnitá fotografie plavidla, které rozráží vodu asi 50 kilometrů od švédského pobřeží. Svědek, který obrázek pořídil, uvedl, že se pak plavidlo ponořilo.

Do pátrání po ponorce se zapojily lodě, helikoptéry i armádní jednotky. Podle švédského admirála se plavidlo objevilo ve strategicky významné oblasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ruské reakci na podezření, že se u Stocholmu pohybovala ruská ponorka, informoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Mohla by to být menší ponorka nebo potápěč, který používá nějaký podvodní dopravní prostředek, nebo potápěči, kteří v našich vodách nemají co dělat. Tady musíme začít, když zvažujeme možnost cizí podvodní aktivity,“ řekl admirál.

Spekulace, že se jedná o ruské plavidlo, rozvířil švédský list Svenska Dagbladett, který s odvoláním na důvěryhodné zdroje napsal, že radary zachytily komunikaci mezi pravděpodobně ponorkou a centrem v ruském Kaliningradu, a to na frekvencích, které používá ruské válečné námořnictvo v krizových situacích.

I když velení švédského námořnictvo zatím netvrdí, že šlo skutečně o ponorku, natož ruskou, Moskva už reagovala.

Podle ruského ministerstva obrany v ruské flotile nedošlo k žádným haváriím ani jiným mimořádným situacím a všechny lodě svědomitě plní své úkoly ve světovém oceánu.

Švédská korveta HMS Visby hlídkuje u Stockholmského souostroví | Foto: Reuters

Rusové nabízejí vysvětlení, že by se mohlo jednat o holandskou ponorku, která plula kolem Stockholmu do estonského Tallinnu a dnes by se měla vracet zpátky.

„Což mimo jiné odhaluje, že Rusové mají naprosto dokonalý přehled o pohybech ponorek zemí Severoatlantické aliance,“ poznamenal zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín.

Vzdor tvrzení Rusů spekulace o ruské ponorce zřejmě jen tak neustanou. Nahrává jim i fakt, že minulý měsíc do vzdušného prostoru Švédska vstoupila dvě ruská bojová letadla, což Stockholm označil za nejhorší narušení za posledních deset let.

A případ neznámého plavidla navíc připomíná rok 1981, kdy jedna ruská ponorka havarovala nedaleko švédské Karlskrony, což je jedno z nejdůležitějších námořních center země. Havárie vyvolala diskuze o tom, co ponorka za studené války u neutrálního Švédska vůbec dělala.

Martin Dorazín, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme