Švédové prověřují údajnou miliardovou korupci při prodeji Gripenů do Česka

Miliardová korupce provázela podle švédské televize jednání o prodeji 24 stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky. Za podivný označili švédští novináři také následný pronájem 14 těchto strojů české armádě. Britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab údajně různým lidem zaplatilo kvůli svým vlastním zájmům v přepočtu tři miliardy českých korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Švédská televize se odvolává na anonymní zdroj, který prý v minulosti okolnosti těchto transakcí dobře znal. Jak na korupční aféru reagují její aktéři i celé Švédsko, to ví tamní spolupracovník Radiožurnálu Tomáš Sniegoň.

Konsorcium BAE Saab se distancovalo od jakýchkoli nekalých praktik, popírá jakoukoli vinu, jakékoli porušení zákona. Švédští politici, poslanci branného výboru švédského parlamentu dostali možnost vidět program v předstihu už včera odpoledne. Ti varují, aby všechna nová fakta byla prošetřena na úrovni, aby se z toho nestal pouze soud médií, kdy nakonec vše vyzní do skandálu, nikoli do právní roviny.

Více podrobností k obsahu švédského televizního pořadu se dočtete ZDE.

Milan Kopp, Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme