Švédská policie vyšetřuje nepokoje, které vypukly v přistěhovalecké čtvrti Stockholmu

Švédská policie vyšetřuje nepokoje, které se rozpoutaly na stockholmském předměstí Rinkeby, obývaném převážně přistěhovalci. Odehrály se v pondělí večer, tedy pouhé dva dny po výrocích amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu švédské migrační politiky a bezpečnosti v této skandinávské zemi. Účastníci nepokojů házeli na policisty kameny, jeden z policistů v reakci do davu vystřelil, nikoho ale nezasáhl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah na předměstí Rinkeby.

Policejní zásah na předměstí Rinkeby. | Zdroj: Reuters

Policie přijela v pondělí na předměstí Rinkeby zatknout osobu podezřelou z drogových zločinů. Do ulic následně vyšel dav, který zapálil několik aut a raboval obchody, napsal ve středu zpravodajský server BBC News. Někteří z účastníků nepokojů měli tváře zahalené maskami.

Policisté reagovali výstražnou palbou. Policie později uvedla, že jeden z policistů vystřelil do davu, což je ve Švédsku velmi neobvyklé. Žádná střelná poranění nebyla hlášena. Pro jiný druh zranění ale muselo být ošetřeno několik lidí, včetně majitele obchodu. Noc v nemocnici strávil také fotograf listu Dagens Nyheter, který vypověděl, že ho napadla skupina lidí, když na místě pracoval na reportáži.

Jak připomněl server BBC News, Švédsko bylo již v minulých letech svědky nepokojů v oblastech s početnou přistěhovaleckou populací.

Švédsko chce po Trumpovi vysvětlení. Nemyslel konkrétní případ, hájí prezidenta Bílý dům

Číst článek

Šéf Bílého domu Trump vyvolal pozdvižení svým sobotním projevem na Floridě, když spojil příchod vlny migrantů do Švédska s údajným nárůstem zločinnosti v této skandinávské zemi. Mluvil přitom o incidentu z pátečního večera ve Švédsku, ačkoli tam k ničemu závažnému nedošlo. "Podívejte se, co se děje v Německu, co se včera v noci stalo ve Švédsku. Švédsko. Kdo by to byl řekl? Švédsko," prohlásil.

Trump rovněž dodal, že Evropané kvůli otevřenému přijímání cizinců nyní čelí potížím, o kterých si nikdy nemysleli, že je budou mít. Zmínil se také o Bruselu, Paříži a Nice, které byly v poslední době terči krvavých teroristických útoků. Později uvedl, že svou zmínkou o Švédsku reagoval na zprávu televize Fox News, který v pátek představila nový dokument o migrantech a kriminalitě ve Švédsku.

Země azylu

Švédsko, které má 9,5 milionu obyvatel, bylo v roce 2015 svědkem obrovského přílivu migrantů. O azyl požádalo více než 162 000 lidí, téměř třetina z nich přišla z válčící Sýrie. S migrační vlnou se v zemi zvýšilo napětí a byly zaznamenány občasné útoky na migranty i několik demonstrací na podporu přistěhovalců, nebo naopak proti nim.

Policejní zásah na předměstí Rinkeby. | Foto: Reuters

Švédsko nabízelo trvalý pobyt všem Syřanům, počet přicházejících migrantů ale vládu přiměl pravidla změnit. Švédsko mimo jiné zavedlo přísné hraniční kontroly a nabídlo finanční částky migrantům, kteří budou ochotni zemi dobrovolně opustit. V roce 2016 množství žádostí o azyl ve Švédsku kleslo na 29 000.

Zločinnost kvůli migrantům neroste, tvrdí policie

Oficiální švédské statistiky neregistrují významný nárůst zločinnosti po příchodu nové vlny migrantů. Kritici ale obviňují policii, že se snaží zatajovat před veřejností zločiny údajně spáchané cizinci. Poukazují přitom na nárůst loupežných přepadení a na sexuální útoky na mladé ženy, například na hudebním festivalu z roku 2015. Švédská policie odmítá, že by cokoli tajila, a zdůrazňuje svou dlouhodobou politiku, podle níž není etnický původ podezřelých zveřejňován.

'No-go' zóny? Nic takového nemáme. Spíš 'go-go' zóny, říká švédský policista

Číst článek

Od roku 2013, kdy Švédsko začalo uplatňovat vstřícnou politiku vůči migrantům, v zemi nedošlo k žádnému velkému teroristickému útoku. Švédsko je nicméně považováno za zemi s nejvyšším počtem bojovníků v řadách Islámského státu na hlavu v Evropě. Asi 140 z předpokládaných 300 bojovníků Islámského státu, kteří odešli do Iráku a Sýrie, se již vrátilo zpět.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme