Švédské předsednictví chystá mimořádný summit EU

Švédské předsednictví EU připravuje uspořádání mimořádného summitu. Vrcholná schůzka premiérů a prezidentů členských států sedmadvacítky by se měla uskutečnit kolem 16. září. Informoval o tom týdeník European Voice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eu2009.se

eu2009.se | Foto: eu2009.se

Na programu by mělo být hlavně zaujetí společné pozice zemí před summitem G20, který se uskuteční 24. až 25. září v americkém Pittsburghu.

Zda Švédsko summit skutečně uspořádá, bude jisté až po polovině srpna. Termín 16. září si mohlo předsednictví vybrat i proto, že den předtím budou europoslanci hlasovat o tom, zda v čele komise bude na dalších pět let stát José Manuel Barroso.

Kromě zaujetí společné pozice na G20, by se měl summit rovněž zabývat finanční regulací evropských trhů nebo mezinárodní situací.

Přestože jsou podle mnohých neformální setkání mnohdy přínosnější než ta formální, někteří státníci užitečnost mimořádných summitů zpochybňují. Například lucemburský premiér Jean-Claude Juncker během mimořádného summitu českého předsednictví v Bruselu utrousil, že vlastně neví, proč tam je.

Švédské předsednictví nicméně summit obhajuje právě tím, že mandát pro jednání G20 by měly schválit všechny členské země EU.

Přečtěte si také:
Předsednictví Rady EU: Švédská neomalenost a česká realita
Prioritou švédského předsednictví bude boj s krizí a klimatickými změnami
Po českém předsednictví zůstanou tři nedodělky

Ondřej Houska, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme