Švédskem otřásla vražda ministryně Lindhové

S šokem a rozčarováním přijali obyvatelé Švédského království i celé Evropy zprávu o tragickém úmrtí ministryně zahraničí Anny Lindhové. Ráno podlehla těžkým zraněním, která jí včera způsobil neznámý útočník ve stockholmském obchodním domě. Pachatel atentátu je stále na útěku. Útok je spojován s referendem o přistoupení Švédska k jednotné evropské měne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Lindhová

Anna Lindhová | Zdroj: ČTK

Před vládními budovami a obchodním domem, kde se atentát odehrál, stojí dlouhé fronty lidí, kteří k improvizovaným pomníčkům pokládají květiny a píší slova na rozloučenou do kondolenčních knih. Vlajky na veřejných budovách v celém Švédsku jsou staženy na půl žerdi.

"Anna Lindhová byla členkou vlády, s níž jsem měl nejdelší a nejbližší vztahy. Já, královna a naše rodina jsme teď v myšlenkách u jejího muže a jejich dětí," uvedl švédský král Karl Gustaf. Prohlášení k tragédii vydala také Lisbet Palmeová, vdova po bývalém premiérovi Olofu Palmem, který byl zavražděn v roce 1986.

Ministryně byla zraněna v obchodním domě v centru Stockholmu ve chvíli, kdy tam byla na soukromém nákupu a neměla ochranku. Švédsko bylo dlouho hrdé na snadný přístup ke svým politikům, kteří dodnes s výjimkou premiéra tělesné strážce neužívají. To se ale pravděpodobně brzy změní.

Neznámý útočník šéfku švédské diplomacie ve středu pobodal nožem na hrudi, břichu a rukou. Zranění, která byla původně mylně označována jen za lehká, způsobila Lindhové několikeré vnitřní krvácení a vynutila si opakované operace s neustálými transfúzemi.

Po dvanácti hodinách marného boje Lindhová zemřela. Mmrt šestačtyřicetileté ministryně oznámil předseda švédské vlády Göran Persson: "Se zármutkem jsem přijal informaci, že švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová zemřela dnes ráno na následky svých zranění."

Po pachateli policie stále marně pátrá. Na odpolední policejní konferenci nepředložili policejní šéfové žádné nové údaje a s každou přibývající hodinou nervozita veřejnosti narůstá. Srovnání s dosud nevyřešenou vraždou Olofa Palmeho se objevují ve všech sdělovacích prostředcích.

Také motiv vražedného útoku zatím není jasný. Došlo k němu jen několik dnů před švédským referendem o přijetí či nepřijetí jednotné evropské měny. Lindhová, považovaná za možnou budoucí premiérku, byla jedním z hlavních zastánců eura.

Předseda vlády Persson už oznámil, že nedělní plebiscit proběhne navzdory tragédii podle plánu. Politické strany už nehodlají agitovat pro nebo proti euru, ale shodně vyzývají voliče, aby přišli v volebním urnám a dali tím jasně najevo svou podporu demokracii v největší skandinávské zemi.

Evropští politici do Švédska adresují projevy zármutku a soustrasti. "Německá vláda je šokována strašnou zprávou o smrti švédské ministryně Anny Lindhové. Ztratili jsme velkou Evropanku, velkou ministryni zahraničí a také dobrou, velice dobrou přítelkyni," prohlásil zjevně pohnutý šéf německé diplomacie Joschka Fischer.

Smutek dnes zahalil i Brusel. Členové Evropské komise včetně jejího šéfa Romana Prodiho jsou smrtí šéfky švédské diplomacie Anny Lindhové hluboce zasaženi.

"Vždycky si budeme Annu pamatovat jako velmi angažovanou, odvážnou a inteligentní politickou osobnost. Ale hlavně ji budeme mít v paměti jako osobu velmi ušlechtilou a milou k ostatním. Byl jsem s ní v kontaktu dlouhé roky a neskutečně jsem si jí vážil. Anna pracovala aktivně pro Evropu, a tak je její smrt velkou ztrátou pro nás všechny. Je to hrozný a nesmyslný akt násilí proti osobě, která celý svůj život věnovala dobru ostatních," uvedl Romano Prodi.

Kondolenční dopisy s projevy soustrasti mířily do Švédska také z České republiky. Prezident Václav Klaus ocenil, že ministryně s vědomím rizik, která hrozí veřejně činným osobám, vehementně prosazovala své ideály. Proto si podle prezidenta zaslouží úctu nejen švédského lidu, ale i lidu českého. Bývalý český prezident Václav Havel vraždu považuje za hrůzný čin.

Smrt Lindhové se hluboce dotkla šéfa české diplomacie Cyrila Svobody. "Byli jsme přátelé a z evropských ministrů zahraničních věcí mi byla osobně nejblíže. Měl jsem ji rád pro její otevřenost, smysl pro humor a přirozenost," uvedl.

Švédská ministryně byla v České republice ve své funkci několikrát. V roce 2000 v rámci okružní cesty po kandidátských zemích EU, loni tu byla na pracovní návštěvě a poté na pražském summitu NATO. Letos navštívila českou metropoli v dubnu před referendem o vstupu země do EU.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Tomáš Sniegoň, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme