Švédský velvyslanec musel v Budapešti na kobereček. Maďarům se nelíbí kritika Orbána

Švédský velvyslanec byl ve čtvrtek předvolán k šéfovi maďarské diplomacie. Ministr zahraničí Péter Szijjártó se ohradil proti kritickým názorům švédské ministryně zahraničí Margot Wallströmové, která na twitteru napsala, že maďarský premiér Viktor Orbán a italský ministr vnitra Matteo Salvini vytvořili spojenectví proti demokratům. Podle Budapešti je to „lež“.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orbán v úterý v Miláně italského ministra vnitra v jeho tvrdém postoji vůči migrantům důrazně podpořil a vyzval ho, aby od něj neustupoval.

‚V Evropě se bude hrát jiná písnička,‘ hrozí italský vicepremiér. Chce, aby si státy lépe rozdělovaly migranty

Číst článek

Podle předsedy maďarské vlády, který je v této věci také známý jako zastánce tvrdé linie, na tom závisí evropská bezpečnost.

Migrační politiku maďarské vlády kritizovala rovněž švédská ministryně pro migraci Heléne Fritzonová.

Maďarsko by podle ní mělo sdílet evropskou migrační politiku, kterou Budapešť převážně odmítá. Fritzonová připomněla, jak Švédové nadšeně přijímali maďarské uprchlíky po potlačení budapešťského povstání v roce 1956 sovětskými vojsky.

Čech zveřejnil video ‚inscenovaného topení migrantů‘ na Krétě. Ve skutečnosti šlo o natáčení dokumentu

Číst článek

„Švédská vláda, nakloněná migraci, spustila nový útok proti Maďarsku,“ tvrdí Szijjártó. Orbán a Salvini podle něj dali v Miláně jasně najevo, že „bojují proti nelegální migraci“. Maďarský ministr také protestoval proti tomu, že švédská ministryně „dělá rovnítko mezi maďarskými uprchlíky z roku 1956 a ilegálními migranty“.

Zatímco maďarští uprchlíci v Rakousku dodržovali místní zákony a mezinárodní právo a čekali, která země je přijme, „nelegální migranti putují přes řadu bezpečných zemí, porušují zákony a ohrožují naši bezpečnost“, citovala šéfa maďarské diplomacie maďarská tisková agentura MTI.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme