Švédsko chce po Trumpovi vysvětlení. Nemyslel konkrétní případ, hájí prezidenta Bílý dům

Americký prezident Donald Trump brání svůj výrok o Švédsku, které dal do souvislosti s loňskými teroristickými útoky v různých státech Evropy. Reagoval prý na vysílání televize Fox News. Autor dokumentu o přistěhovalcích tam v rozhovoru tvrdil, že kvůli migraci ve Švédsku vzrostla kriminalita. Skandinávská země chce po americkém ministerstvu zahraničí vysvětlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlášení Donalda Trumpa se stalo terčem kritiky i výsměchu na sociálních sítích | Zdroj: Reuters

Někteří si mysleli, že si nový americký prezident spletl Švédsko s pákistánským městem Sehwan, kde si sebevražedný bombový útok ve čtvrtek vyžádal 85 obětí. Donald Trump ale na Twitteru uvedl, že opravdu mluvil o dění ve Skandinávii.

„Moje prohlášení o tom, co se děje ve Švédsku, odkazovalo na příběh týkající se imigrantů a Švédska, který odvysílala Fox News,“ napsal.

Sarah Sandersová z tiskového oddělení Bílého domu pro reportéry krátce před tím, než prezident zveřejnil zmiňovaný tweet, uvedla, že odkazoval na zprávu, kterou předchozí noci viděl:

„Mluvil o zvyšujícím se počtu trestných činů a aktuálním dění obecně, neměl na mysli specifický incident.“ Mnozí mají ale jiný názor, americký prezident totiž svou větu formuloval dost konkrétně.

„Musíme v naší zemi zachovat bezpečí. Podívejte se, co se v noci stalo ve Švédsku. Kdo by tomu věřil? Ve Švédsku!" řekl v pátek.

Prezidentovo tvrzení chce od Washingtonu vysvětlit i Švédsko. Tamní ambasáda už poslala svou žádost na americké ministerstvo zahraničí. „Zeptali jsme se ministerstva. Chceme vysvětlení,“ uvedla v neděli mluvčí švédského ministerstva zahraničí Catarina Axelssonová.

Potěšení na straně filmaře

Televize Fox News odvysílala v pátek večer pořad s filmařem Ami Horowitzem, který tvrdí, že migranti přijatí do Švédska jsou propojeni s trestnou činností.

„Švédsko zažilo svůj první teroristický útok nedávno, takže teď ochutnávají to, co už v Evropě vidíme delší dobu,“ řekl Horowitz, aniž by tehdy naznačil, jaký útok myslí. „Některé z těchto trestných činů se často snaží zakrývat,“ dodal.

Horowitz v e-mailu britskému serveru The Guardian v neděli napsal, že je potěšen Trumpovým upozorněním na rostoucí problémy, které Švédsko se svou vstřícnou politikou vůči migrantům z muslimského světa má.

Trump hovořil o neexistujícím incidentu ve Švédsku. 'Co to kouřil?' reagoval exministr

Číst článek

Zároveň vysvětlil, že jeho narážka směřovala k sebevražednému bombovému útoku v roce 2010, stejně jako k říjnovému žhářskému útoku v Malmö, ke kterému se přihlásil Islámský stát. Švédský soud ale rozhodl, že nešlo o teroristický čin a nikdo během incidentu nebyl zraněn.

Horowitz dále podle Guardianu napsal, že kriminalita ve Švédsku prudce stoupá. Zdůraznil pak stoupající počet znásilnění.

Švédsko má ve srovnání s mnoha západními zeměmi pro znásilnění velmi širokou definici. Podle švédské národní rady pro prevenci kriminality bylo v roce 2016 nahlášeno o 13 procent znásilnění víc než v roce 2015. Celkově to bylo ale pořád méně než v roce 2014.

Podle filmaře švédská odezva ukazuje, že „nejsou schopni nebo nechtějí vidět realitu toho, co se děje v jejich vlastní zemi.“

Rozruch na sociálních sítích

Prohlášení amerického prezidenta se stalo terčem kritiky i výsměchu na sociálních sítích. Objevily se vtipy, že si někdo nevyzvedl objednaný kebab nebo že nábytkářský řetězec Ikea vyprodal všechny své pohraniční zdi.

Třeba spisovatel Gary Shteyngart na Twitteru napsal, že USA Švédsko podpoří stejně jako Stockholm podpořil Ameriku po masakru v Bowling Green.

Trumpova poradkyně nedávno kritizovala média za to, že o něm neinformovala. Ani tento útok se ale nikdy nestal.

Sociální síť Twitter v pátek navíc ovládl hashtag #lastnightinSweden (v překladu včerejší noc ve Švédsku), s nímž uživatelé sdíleli nejrůznější absurdní vysvětlení, co se v zemi mohlo předchozí noc stát.

Ondřej Klapal, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme