Švédsko hlásí rekordní denní nárůst nakažených covidem-19. ‚Zvýšili jsme počet testů,‘ tvrdí úřady

Během čtvrtka přibylo ve Švédsku 1474 infikovaných koronavirem – jde vůbec o nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie. Informuje o tom agentura Reuters. Podle úřadů je to způsobeno dlouho odkládaným zvýšením počtu prováděných testů. Naopak zpomaluje nárůst úmrtí – na začátku června umíralo přibližně 37 lidí denně. V polovině dubna se stejný údaj pohyboval na hranici 100.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédsko na rozdíl od většiny evropských zemí nepřistoupila k omezení kontaktů mezi lidmi | Zdroj: Profimedia

Švédská liberální taktika zadržování pandemie nemoci covid-19 se stala terčem kritiky i prověřování. Skandinávská země na rozdíl od většiny ostatních v Evropě nepřistoupila k nařízenému omezování kontaktů mezi lidmi a vsadila na pouhá doporučení. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell minulý týden připustil, že úřady mohly situaci řešit lépe.

‚Jako střelit se do nohy.‘ Brazílie maskuje data o koronaviru, pandemie je mezitím stále na vzestupu

Číst článek

Po čtvrtečním nárůstu dosáhl celkový počet nakažených ve Švédsku 48 300. Hlášeno je také 19 nových úmrtí, celkový počet zemřelých s covidem-19 tak k čtvrtečnímu datu činí 4814. To je v přepočtu na obyvatele mnohonásobně více než v sousedních severských zemích, ale méně než v nejhůře zasažených částech Evropy včetně Španělska, Británie a Itálie. Podle švédských úřadů nárůst počtu zemřelých zpomaluje.

Intenzivní testování

Zvýšený počet případů infekce je podle bioložky Karin Tegmarkové-Wisellové ze švédského úřadu veřejného zdraví důsledkem „zvýšeného testování a zachycení případů s mírnými příznaky“. „Máme tu malý vzestup, ale nyní se zdá, že začíná být jasný důsledek zvýšeného testování,“ dodala.

Švédská opozice kritizovala vládu za vlekoucí se testování. Minulý týden kabinet slíbil, že na rozšíření testování a trasování kontaktů vynaloží dalších 5,9 miliardy švédských korun (téměř 15 miliard korun).

Minulý týden už bylo ve Švédsku otestováno rekordních 49 200 lidí, zatímco o týden dříve to bylo 36 500.

Počty zemřelých v souvislosti s nemocí covid-19 ve Švédsku postupně klesají od poloviny dubna, kdy umírala přibližně stovka lidí denně. V prvních červnových dnech byl průměr 37 zemřelých denně, uvedla Tegmarková-Wisellová. Pomalu, ale trvale klesá také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, konstatovala švédská ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme