Švédsko stále mimo NATO. Země se nemůže podílet na vojenské obraně, prohlubuje se tím i její zranitelnost

Finsko se stalo jedenatřicátým členem NATO, sousední Švédsko ale na vstup do Aliance stále čeká. Nad tím, jak bezpečnost skandinávských zemí ovlivňuje skutečnost, že žádost o členství Stockholmu stále vetují Turecko a Maďarsko, se zamýšlí švédský server Local.

Svět ve 20 minutách Helsinky/Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO má nově 31 členů

NATO má nově 31 členů | Zdroj: Reuters

Finsko i Švédsko v souvislosti s ruským vpádem na Ukrajinu opustily dlouho trvající neutralitu. Švédsko se rozhodlo přerušit zhruba dvousetletou historii neangažování se ve vojenských aliancích.

Obě skandinávské země zdůraznily, že chtějí jednotlivé kroky podstupovat společně. Tento plán ale narušila Budapešť a Ankara, když začaly blokovat švédskou žádost, připomíná deník The Local.

Islandská ministryně zahraničí: Neplánujeme vlastní armádu, ale rozpočet na obranu zvyšujeme

Číst článek

Turecká vláda Švédsko blokuje kvůli tomu, že Stockholm odmítá vydat desítky lidí, které prezident Recep Tayyip Erdogan spojuje s neúspěšným pokusem o puč z roku 2016 a kteří jsou podle něj napojení na kurdské ozbrojené skupiny. Diplomaté uvnitř NATO ale doufají ve vstřícnější přístup ze strany Turecka po blížících se volbách. Ty zemi čekají už příští měsíc.

Jestli se případné zpoždění vstupu Švédska stane skutečným problémem, závisí podle analytiků na tom, jak dlouho bude veto trvat.

„Pokud mluvíme o měsících, je to nepříjemné, ale není to zásadní potíž,“ myslí si Robert Dalsjö ze Švédského institutu pro studium obrany. Pokud by se ale proces protáhl, může to přinést komplikace v obranném plánování Švédska i Severoatlantické aliance v regionu.

Jacob Westberg ze švédské Univerzity obrany vysvětluje, že Švédsko zatím zůstává mimo hru, protože není možné, aby se „nečlenské státy plně podílely na obranném plánování NATO.“

Síla NATO

Zpoždění prý bude také znamenat, že Aliance nebude moct počítat se švédskými vojenskými prostředky, například flotilou ponorek v Baltském moři a stíhačkami Jas Gripen.

Analytici poukazují i na strategický geografický význam Švédska v regionu. Ostrov Gotland bývá označován za „nepotopitelnou letadlovou loď“ v Baltském moři.

Vstup Finska do NATO | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Ředitelka pro Severní Evropu think thanku Atlantic Council Anna Wieslanderová ale upozorňuje, že neshody kolem vstupu Švédska do NATO mohou poodhalit hlubší trhliny uvnitř Aliance, které mohou vyvolat dojem oslabení organizace.

„Největší síla Aliance během ukrajinské krize spočívala v tom, že její členové dokázali postupovat společně a zůstali jednotní“, zdůrazňuje Wieslanderová.

Navzdory patové situaci uvnitř Severoatlantické aliance švédský premiér Ulf Kristersson řekl, že pro švédskou bezpečnost je přínosem už fakt, že do Aliance vstoupilo Finsko.

První krok k členství Ukrajiny v NATO je vítězství ve válce, řekl Stoltenberg. Aliance bude mít plán podpory

Číst článek

„Podívejte se na mapu! Budeme obklopeni zeměmi NATO,“ připomněl ministerský předseda koncem března, přičemž zdůraznil, že bezpečnostní záruky Švédsku nabízí i několik členských zemí včetně Spojených států a Velké Británie.

Server Local doplňuje, že na zemi se nevztahují bezpečnostní záruky podle článku 5 o kolektivní obraně Aliance. Analytik Wesberg také dodává, že Kristerssonova slova jsou v rozporu s bezpečnostní analýzou švédského parlamentu, která zdůrazňuje rizika, jimž bude Švédsko vystaveno v případě, že do NATO vstoupí jen Finsko.

Jako jediná skandinávská země na evropském kontinentu by se Švédsko mohlo stát „strategickým vojenským zájmem Ruska.“ Bezpečnostně politická zranitelnost Stockholmu se proto na základě analýzy švédského parlamentu naopak zvýší.

Finsko se Švédskem rozvíjí od roku 2014 společné obranné plány, ve kterých ale nebude možné pokračovat stejným způsobem jako doposud. Helsinky teď budou muset upřednostnit vlastní závazky vůči alianci na úkor Stockholmu, uzavírá švédský server Local.

Finland, welcome to NATO.

Today is a historic day. Your addition to our Alliance will make us stronger than ever.

I also look forward to welcoming Sweden as a NATO Ally as soon as possible.

00:10 – 05. 04. 2023

9833 94439

Ondřej Čížek, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme