Čínské úřady unesly z vlaku švédského knihkupce, který vydával protirežimní literaturu

Čínská policie unesla švédského knihkupce Guí Min-chaje. Agenti ho podle amerického deníku New York Times vytáhli z vlaku, když jel na ambasádu v Pekingu v doprovodu dvou diplomatů z jeho vlasti. Incident už potvrdilo i švédské ministerstvo spravedlnosti s tím, že už si předvolalo čínského velvyslance ve Stockholmu.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský policista (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová televizi SVT řekla, že její ministerstvo na případu intenzivně pracuje.

Příběh Guí Min-chaje, který vydával knihy zakázané čínským komunistickým režimem, ale začíná v roce 2015. Tehdy knihkupec zmizel ze svého letního sídla v Thajsku, aby se o několik měsíců později objevil v Číně, kde se ve státní televizi přiznal k deset let staré dopravní nehodě.

Kvůli ní strávil dva roky ve vazbě, tamní úřady ho propustily v říjnu loňského roku. V době zadržení byl Guí na cestě na ambasádu, kde ho měli lékaři vyšetřit kvůli podezření na vážnou neurologickou chorobu.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme