Čínské úřady unesly z vlaku švédského knihkupce, který vydával protirežimní literaturu

Čínská policie unesla švédského knihkupce Guí Min-chaje. Agenti ho podle amerického deníku New York Times vytáhli z vlaku, když jel na ambasádu v Pekingu v doprovodu dvou diplomatů z jeho vlasti. Incident už potvrdilo i švédské ministerstvo spravedlnosti s tím, že už si předvolalo čínského velvyslance ve Stockholmu.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský policista (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová televizi SVT řekla, že její ministerstvo na případu intenzivně pracuje.

Příběh Guí Min-chaje, který vydával knihy zakázané čínským komunistickým režimem, ale začíná v roce 2015. Tehdy knihkupec zmizel ze svého letního sídla v Thajsku, aby se o několik měsíců později objevil v Číně, kde se ve státní televizi přiznal k deset let staré dopravní nehodě.

Kvůli ní strávil dva roky ve vazbě, tamní úřady ho propustily v říjnu loňského roku. V době zadržení byl Guí na cestě na ambasádu, kde ho měli lékaři vyšetřit kvůli podezření na vážnou neurologickou chorobu.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme