Švédsko hlásí přes 4000 obětí koronaviru. Země má jednu z nejvyšších úmrtností na obyvatele

Počet obětí koronaviru ve Švédsku překonal hranici 4000. Devadesát procent z nich tvořili lidé starší 70 let, informovala v pondělí agentura AFP. Skandinávská země, která je známá svým poměrně benevolentním přístupem k pandemii, dosud evidovala 33 843 potvrzených případů nákazy covidem-19.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protikuřácký zákon, zahrádka, restaurace, pohostinctví (ilustrační foto)

Otevřeny zůstaly základní školy, kavárny, restaurace i obchody. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Švédsko, které má o zhruba 400 000 obyvatel méně než Česká republika, hlásí nyní 4029 zemřelých s koronavirovou nákazou. Podle internetové stránky Worldometer je úmrtnost spojená s infekcí ve Švédsku 399 na milion obyvatel.

Rozvolněný přístup kolektivní imunitu proti covid-19 nevybudoval. Ve Švédsku má protilátky minimum lidí

Číst článek

To je výrazně více, než v ostatních severských zemích. Například v Norsku je úmrtnost 43 z milionu, v Dánsku 97 a ve Finsku 56. Všechny tyto země přitom na rozdíl od Švédka přijaly přísná protiepidemická opatření.

Na druhou stranu je švédská úmrtnost nižší než v některých velkých evropských zemích jako Španělsko (615 zemřelých na milion obyvatel), Británie (542) nebo Francie (435).

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell však upozorňuje na ošidnost srovnávání. „Každý, komu je ve Švédsku diagnostikován covid-19 a zemře do 30 následujících dní, je počítán jako případ s covidem-19, ať je skutečná příčina úmrtí jakákoli. A my víme, že v mnoha jiných zemích používají jiné způsoby sčítání,“ řekl Tegnell AFP.

Švédské úřady nechaly na odpovědnosti občanů, aby dodržovali doporučení ohledně odstupů a hygienických pravidel. Otevřeny zůstaly základní školy, kavárny, restaurace i obchody.

Švédský úřad veřejného zdraví soudí, že švédský přístup je dlouhodobě oprávněný a odmítl krátkodobější přísné restrikce, které považuje za příliš neúčinné v poměru k jejich dopadu na společnost jako celek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme