Švédský král se na den proměnil v dělníka: střechu královského paláce vylepšoval solárními panely

Na hlavě modrá helma a nohy vysoko nad zemí: Karel XVI. Gustav minulý týden dokázal, že se výšek nebojí. Na střechu královského paláce ve Stockholmu totiž pomáhal instalovat solární panely, které dostal k předloňským 70. narozeninám.

Fotočlánek Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až bude hotovo, mají tyhle černé obdélníky, jejichž úkolem je přetavit sluneční svit na elektřinu, zajistit královskému paláci ve Stockholmu více než desetinu každoroční spotřeby energie.

Zatím k tomu ovšem neměly příležitost. Zhruba 600 solárních panelů, které švédský král Karel XVI. Gustav dostal k 70. narozeninám od švédského Fondu národního majetku, čekalo na svou instalaci dlouhé dva roky. Kamenem úrazu byly obavy památkářů, že panely zhyzdí historickou budovu paláce z 18. století.

Režisér seriálu Okupace: Brutální neotesánci Rusové? O oblíbená klišé Západu nestojíme

Číst článek

Fond národního dědictví dal věci zelenou teprve po ujištění, že panely zůstanou skryty očím všech kolemjdoucích. „Uvidíte je jen v případě, že poletíte nad Stockholmem,“ ujistil podle agentury Bloomberg královský palác

A tak mohli dělníci minulý týden konečně vystoupat na střechu budovy a pustit se do práce. Spolu s nimi se vysoko nad ulicemi Stockholmu tužil také sám Karel XVI. Gustav. S bezpečnostní přilbou na hlavě a před nezbytnými objektivy fotoaparátů pokládal panely na střešní tašky a pomáhal je připevňovat. 

Výsledné snímky symbolicky ilustrují cíl, který si Švédsko předsevzalo, připomíná Bloomberg. Skandinávská monarchie totiž chce do roku 2040 získávat veškerou svou energii z obnovitelných zdrojů. Vzhledem k její zeměpisné poloze nepřekvapí, že na solární energii přitom tolik nespoléhá: prim tu hrají voda a vítr. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme