Ukradené švédské královské klenoty se možná našly. Policie čeká na potvrzení pravosti

Část historických královských klenotů, které byly loni ukradeny ze švédské katedrály, se pravděpodobně našla. Televizi SVT to v úterý řekla státní zástupkyně Reeva Devgunová. Podle ní ale není jasné, zda jde skutečně o korunovační klenoty. Podle policie ale všechno nasvědčuje tomu, že se našly věci z krádeže, a vyšetřovatelé nyní pracují na stoprocentním potvrzení.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská koruna (ilustrační foto) | Foto: Scanpix/Anders Wiklund | Zdroj: Reuters

Devgunová reagovala na informace deníku Aftonbladet, který v úterý ráno s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje informoval, že korunovační klenoty nebo jejich část byly objeveny v popelnici v oblasti Stockholmu.

Zloději ve Švédsku ukradli královské klenoty. Policie hledá dvě zlaté koruny, jablko a kříž

Číst článek

Kvůli údajnému nálezu klenotů v úterý má být podle Devgunové přerušen proces s mladým Švédem, který se z krádeže zodpovídá před okresním soudem ve městě Eskilstuna. Souhlasila s tím i obhajoba. Na úterý předvolaní svědci ale mají být vyslechnuti. Podle DPA přitom byly plánovány závěrečné řeči. Není jasné, o kolik jednacích dní se nyní proces protáhne.

Dvaadvacetiletý obžalovaný, jehož DNA se našlo na místě činu, byl zadržen loni v září. Druhý muž byl také zadržen, ale obviněn nebyl.

Ve švédské Uppsale měli podezření na nákazu ebolou, nepotvrdilo se

Číst článek

Obžalovaný se zodpovídá z toho, že koncem loňského července společně s komplicem ukradl předměty z katedrály ve městě Strängnäs západně od Stockholmu: dvě pohřební koruny a říšské jablko.

Jedna z ukradených korun patřila králi Karlu IX., který zemi vládl od roku 1604 do své smrti v roce 1611. Druhá pak jeho manželce, královně Kristině Holštýnsko-Gottorpské. Karel IX., syn krále Gustava Vasy označovaného za nejvýznamnějšího švédského panovníka, je pochován právě ve strängnäské katedrále.

Odhadovaná cena korunovačních klenotů činí 65 milionů švédských korun (přes 160 milionů Kč). Podle expertů jsou královské koruny v podstatě neprodejné, protože jsou snadno identifikovatelné.

Odborníci již dříve vyjádřili obavy, že by se zloději mohli klenotů zbavit nebo je zničit, až zjistí, že je nelze zpeněžit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme