Švédsko kvůli ruské hrozbě zvažuje členství v NATO. Pro je polovina obyvatel

Švédsko vnímá možnou hrozbu ze strany Ruska, levicová vláda ale zatím o vstupu do NATO neuvažuje. Naopak pravicová opozice by členství v Severoatlantické alianci uvítala a pro je i zhruba polovina obyvatel království. Švédská vládní koalice i opozice se ale shodnou na nutnosti zvýšit obranyschopnost země, podle Stockholmu bude záležet i na postoji nového amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k Rusku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác ve Stockholmu - severní část

Královský palác ve Stockholmu - severní část | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Mats Halldin

Levicová švédská vláda říká případnému vstupu do NATO ne, pravicová opozice by nebyla proti. A i když se na členství v Severoatlantické alianci dívají rozdílně, shodují se v tom, že Rusko pro Švédsko představuje hrozbu. Liší se ale opět v názoru na to, jak moc je nebezpečné:

„Nevěřím, že existuje přímé ohrožení ze strany Ruska, tedy že by na nás chtěli zaútočit nebo Švédsko okupovat. Na druhé straně ale máme v Baltském moři strategické území, konkrétně ostrov Gotland. A v souvislosti se současnou bezpečnostní situací jsme na tomto ostrově opět rozmístili vojáky. Máme totiž na paměti, co se stalo s ukrajinským Krymem. Proto je důležité být opatrný a ve střehu,“ vysvětluje sociálně demokratický poslanec a člen bezpečnostního výboru, Peter Jeppsson.

Ve Švédsku přibývá lidí, kteří si přejí vstup země do NATO. Bojí se Ruska

Číst článek

Naopak Finn Bengtsson z opoziční Strany moderátů, tedy dřívějších konzervativců, mluví o stále rostoucí podpoře Švédů, co se členství v NATO týče.

„Musím říci, že hrozba z Východu, především pak z Ruska narůstá. Je mnohem větší, než tomu bylo před deseti lety. Máme tu invazi na Krym, možnou manipulaci amerických prezidentských voleb a podobné ovlivňování můžeme čekat i v příštím roce při švédských parlamentních volbách,“ dodává zástupce opozice, která si uvědomuje i možné ohrožení pobaltských zemí.

O členství v Severoatlantické alianci by pak, jak Finn Bengtsson podotýká, Švédsko mělo rozhodovat společně s Finskem. „Myslíme si, že je nezbytné být vůči Putinovi a Rusku ofenzivní a přímočarý. Proto je dobré, že po dlouhých letech jsou na ostrově Gotland, který je uprostřed Baltského moře, naše jednotky a jejich přítomnost jen potvrzuje, že se budeme bránit proti jakékoli agresi.“

Jak vládní koalice, tak i opozice ale poukazují na to, že nikdo neví, jaká bude politika nového šéfa Bílého domu. „Máme nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a netušíme, jaká politika, jaké vztahy budou mezi Spojenými státy a Ruskem. Takže uvidíme. Pochopitelně budeme s oběma zeměmi jednat, na druhé straně je ale důležité, aby ekonomické sankce vůči Rusku zůstaly zachovány,“ myslí si sociálně demokratický poslanec Peter Jeppsson.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme