Švédsko schválilo zákon, který zemi umožňuje členství v NATO. Pro byla drtivá většina poslanců

Švédský parlament ve středu schválil zákon umožňující členství země v Severoatlantické alianci, informovala agentura Reuters. Pro vstup do NATO se země, která byla tradičně neutrální, rozhodla po ruské invazi na Ukrajinu. Přijetí Švédska a Finska, které se o členství rovněž uchází, musí odsouhlasit všech 30 členských zemí aliance, zbývá ještě ratifikace Maďarska a Turecka. Podobný zákon jako Švédsko přijali finští poslanci počátkem března.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstoupí Finsko do Severoatlantické aliance dříve než Švédsko?

Vlajky Finska, NATO a Švédska | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Návrh švédského zákona byl podle očekávání schválen drtivou většinou hlasů. Ve 349členném zákonodárném sboru hlasovalo pro 296 poslanců, proti se jich vyjádřilo 37. Jednalo se o zákonodárce z řad Levicové strany a také Zelených.

Pokud bude Švédsko do aliance přijato, skončí tím dvě století dlouhá éra, během níž země nebyla součástí žádných vojenských aliancí.

„Členství v NATO je nejlepší způsob, jak zajistit švédskou bezpečnost,“ citovala agentura AP z projevu ministra zahraničí Tobiase Billströma před poslanci. Šéf diplomacie označil středeční hlasování za „historickou událost“ a „jedno z nejdůležitějších bezpečnostně politických rozhodnutí v dějinách naší země“.

Výhrady Turecka

Finsko a Švédsko stále čekají na to, až jejich žádost o členství potvrdí Maďarsko a Turecko. Budapešť minulý týden uvedla, že bude o vstupu Finska hlasovat 27. března, přičemž vládnoucí strana Fidesz ho podpoří.

Stoupla pravděpodobnost, že Finsko vstoupí do NATO před Švédskem, tvrdí Stockholm

Číst článek

O přistoupení Švédska se má rozhodnout později. Maďarský premiér Viktor Orbán dříve obvinil Stockholm a Helsinky z šíření „naprostých lží“ o stavu demokracie a právního státu v Maďarsku.

Ankara má zejména vůči Švédsku výhrady a kritizuje Stockholm za to, že podle ní poskytuje útočiště kurdským radikálům a odpůrcům islámu nebrání ve veřejných protimuslimských projevech.

Minulý týden prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že Turecko zahájí proces ratifikace finské žádosti, v případě Švédska chce ale dále jednat o naplňování svých požadavků týkajících se potírání terorismu.

Ministr zahraničí Billstrom ve středu hodnotil šance Švédska na vstup do aliance optimisticky, podle něj se tak může stát před červencovým summitem NATO v litevském Vilniusu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme