Švédsko obnovuje brannou povinnost, zneklidňují ho ruské manévry v Baltském moři

Švédská vláda se po letech vrací ke všeobecné branné povinnosti. Příští rok na vojnu nastoupí 4000 mužů i žen, a to těch narozených po roce 1999. Švédsko není členem NATO a kvůli nejisté bezpečnostní situaci v prostoru Baltského moře zvyšuje počty jednotek. Dobrovolníků je ale podle ministra obrany Petera Hultqvista málo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédští vojáci na ostrově Gotland

Švédští vojáci na ostrově Gotland | Zdroj: Reuters

Psychologické a tělesné zkoušky podstoupí 13 000 mladých lidí narozených v roce 1999. Čtyři tisíce z nich pak počátkem příštího nastoupí na vojnu, která potrvá devět až dvanáct měsíců.

Počet branců by se mohl v dalších letech zdvojnásobit. Krok vlády podporují i hlavní opoziční strany.

Brannou povinnost, která se vztahovala pouze na muže, přerušila v roce 2010 středopravicová vláda. Švédská armáda se nyní potýká s nedostatkem nových zájemců a současný kabinet sociálnědemokratického premiéra Stefana Löfvena věří, že část branců po vojně v ozbrojených složkách zůstane.

„Máme problém s doplňováním vojenských jednotek na dobrovolné bázi a je třeba to nějak řešit. Znovuzavedení odvodů je proto nezbytné," řekl ministr obrany Peter Hultqvist veřejnoprávnímu rozhlasu SVT. Sama armáda uvádí, že loni jí scházelo tisíc velitelů, vojáků a námořníků a sedm tisíc rezervistů.

K vojenské službě stále ještě povolává své občany řada států po celém světě. Jsou mezi nimi i sousedi Švédska - Dánsko, Finsko nebo Estonsko. Norsko dokonce rozšířilo brannou povinnost i na ženy. V praxi ale k odvodu nastoupit nemusí, pokud neprojdou výběrovým sítem nebo mají dostatečné důvody k prominutí služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme