Švédsko odmítlo odsoudit protiizraelský článek, roztržka mezi oběma státy pokračuje

Švédská vláda nebude psát žádná prohlášení, ve kterých by kritizovala novinový článek o údajném odebírání orgánů Palestincům. Reportáž vyšla ve švédském deníku Aftonbladet. Izrael to označuje za antisemitismus a požadoval, aby se od textu veřejně a písemně distancovala přímo švédská vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na protiizraelskou produkci přispěla i Evropská komise

Na protiizraelskou produkci přispěla i Evropská komise | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Stockholm to ale odmítl s odkazem na ústavní svobodu slova. Ministr zahraničí Karl Bildt napsal, že chápe pobouření Izraelců, nejlepší ochranou společenských zájmů prý je ale veřejná debata. Na základě článku, podle kterého prý Izrael odebíral orgány z těl zabitých Palestinců, už také řada lidí v internetových fórech vyzývá k prošetření těchto tvrzení.

Nejdál zatím v kritice Švédů a jejich údajného protižidovského rasismu zašel izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Neochotu stockholmské vlády kritizovat švédského reportéra přirovnal k postupu za druhé světové války, kdy Švédsko bylo neutrální.

Podle článku v Aftonbladetu izraelští vojáci odvlékali mladé Palestince a po několika dnech pak vraceli těla bez orgánů. Incidenty se prý staly přes 17 lety. Článek odsoudil švédský velvyslanec v Izraeli, ale Stockholm se k němu nepřipojil.

Podle izraelského tisku zvažuje ministerstvo zahraničí, jak bude na švédský postoj reagovat. Uvažuje se prý o odkladu plánované Bildtovy návštěvy Izraele. Bildt má do Izraele jet za deset dní.

Ministr obrany Ehud Barak prý možná autora článku obviní z pomluvy.

Přečtěte si také:

Reportáž švédského novináře z Palestiny vyvolala mezinárodní skandál
Izrael si stěžuje na švédské předsednictví Evropské unii

Břetislav Tureček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme