Švédsko podle ministra vnitra vyhostí až polovinu z loňských 160 tisíc migrantů

Švédsko vyhostí až polovinu ze 160 tisíc běženců, kteří do země přišli loni v rekordním počtu. Podle agentury AFP to ve středu řekl ministr vnitra Anders Ygeman. Pryč z dosud vstřícné skandinávské země budou muset neúspěšní žadatelé o azyl, kteří buď odejdou dobrovolně, nebo k tomu budou úřady přinuceni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací centrum pro uprchlíky v Märstě | Foto: Daniela Vrbová

Švédsko zatím rozhodlo jen o části z loňských 160 tisíc žádostí o azyl. Přibližně 55 procent ale zamítlo.

Pokud by se tento poměr promítl do celkového počtu neschválených žádostí, tak by země mohla vyhostit až 80 tisíc migrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švédsko možná vyhostí až polovinu ze 160 tisíc migrantů. Téma pro V. Bergera, komentují K. Kruliš z Výzkumného centra AMO a novinářka D. Schmidt

„Mluví se o 60 000 lidech, ale ten počet může vzrůst až na 80 000,“ řekl švédský ministr vnitra Anders Ygeman v rozhovoru pro ekonomický deník Dagens Industri.

Vláda podle něj už pověřila policii a imigrační úřad, aby důsledně dohlédly na jejich dobrovolný odchod či vyhoštění.

K přesunu velkého množství migrantů chce Švédsko využít charterové lety. Státy, odkud migranti pocházejí, ale často nechtějí své občany přijímat zpátky. Švédská vláda už proto začala jednat s Marokem nebo Afghánistánem, aby státy s převzetím většího počtu lidí souhlasily.

Hrozí rozpad osmadvacítky, řekl premiér

Situace ve Švédsku se podle premiéra Stefana Löfvena stala neudržitelnou a země musela zavést kroky vedoucí k omezení počtu přijímaných běženců. Od loňska země provádí kontroly na svých hranicích a od ledna je pod drobnohledem policie také klíčový most, který spojuje Švédsko s Dánskem.

Premiér Löfven zároveň tento týden na ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že pokud země EU do dvou měsíců nenajdou společnou řeč v otázce řešení migrační krize, hrozí rozpad osmadvacítky.

Švédsko patří spolu s Německem a Rakouskem k zemím, které během současné migrační krize přijaly nejvíce žádostí o azyl. Německo loni opustilo necelých 60 tisíc neúspěšných žadatelů. Přibližně 21 tisíc lidí musely úřady deportovat, více než 37 tisíc jich odešlo dobrovolně.

Migranti / uprchlíci - trasy | Foto: Český rozhlas

ČTK, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme