Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě. Premiér Löfven musí rezignovat, nebo vyhlásit předčasné volby

Švédský parlament v pondělí vyslovil nedůvěru vládě sociálnědemokratického premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté poté, co klíčový partner vlády ohlásil, že již kabinet nepodporuje. Löfven je v čele Švédska od roku 2014.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský sociálnědemokratický předseda vlády Stefan Löfven | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Pro pád vlády hlasovalo 181 poslanců, potřebných bylo přitom 175 hlasů.

Podle agentury Reuters má Löfven nyní týden na to, aby buď rezignoval na funkci a nechal předsedu parlamentu jmenovat vládu novou, nebo vyhlásil předčasné volby.

Ty by ale zřejmě nevyřešily komplikovanou politickou situaci v zemi a uskutečnily by se v době poznamenané epidemií covidu-19, uvedla agentura Reuters. Řádné volby jsou ve Švédsku plánovány na příští rok.

Löfven stál doposud v čele menšinového kabinetu, pro nějž byla klíčová podpora opoziční Levicové strany.

Vztahy mezi partají, která se dříve hlásila ke komunismu, a Löfvenem se ale v poslední době výrazně zhoršily kvůli návrhu zákona na deregulaci nájemného. Ten podle Levicové strany ohrožuje švédský sociální model. Již dříve strana kritizovala vládní návrh, který vedl k uvolnění podmínek propuštění ze zaměstnání.

Švédská politická scéna je značně rozštěpená od parlamentních voleb v roce 2018, které skončily těsným výsledkem. Menšinová vláda sociálních demokratů a strany Zelených byla doposud závislá na podpoře Levicové strany a dvou menších středopravých stran.

Se silnými protiimigračními Švédskými demokraty, mezi jejichž zakládajícími členy byli lidé otevřeně podporující ideologii nacistického Německa, ostatní politická uskupení nejsou ochotna spolupracovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme