Švédsko rozděluje kontroverzní odstřel vlků, nelíbí se ani Bruselu

Ve Švédsku se v posledních týdnech dostal do popředí diskusí kontroverzní lov vlků, tedy poměrně vzácných zvířat, která se ve skandinávské zemi v omezeném rozsahu loví od 15. ledna letošního roku. Situace nabyla dokonce takových rozměrů, že Evropská komise chce dát Švédsko za jeho povolení k lovu k evropskému soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černí vlci žijí spíše v lesích, zatímco domovem bílých vlků je tundra | Foto: University of Calgary, Marco Musiani

Včera se o vlcích diskutovalo i ve švédském parlamentu. Ten odhlasoval povolení k jejich lovu koncem loňského roku. Stalo se tak poprvé po 45 letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švédsko rozděluje kontroverzní odstřel vlků. Podrobnosti přidal v Ranním Radiožurnálu spolupracovník ČRo Tomáš Sniegoň

Důvodem k je to, že současná populace těchto zvířat ve Švédsku má velké genetické deformace a regulovaným odstřelem údajně problematických jedinců a jejich nahrazením by se mělo v konečném efektu dosáhnout růstu populace.

Odstřeleno bylo celkem 28 vlků z celkového počtu dvou set. To se ale nelíbí levicové opozici v parlamentu ani Evropské komisi, podle níž nový švédský krok zřejmě není v souladu se stávající legislativou Evropské unie v oblasti životního prostředí.

Nicméně podle švédské vlády by měl být omezený a kontrolovaný lov povolen i v několika příštích letech. Letošní lov začal 15. ledna a skončí nejpozději 15. února, případně dříve, bude-li dosažena povolená kvóta dvaceti kusů.

V celé severní Evropě jsou přitom vlci vzácní, pro celou oblast Norska, Finska, Švédska a ruské Karelie se udává celkový počet zhruba tisíc kusů. To je podle odborníků asi třetina toho, kolik by vlků mělo být. Zejména vlky z Ruska považují Švédi za naději pro zlepšení genetického stavu tamní populace.

Martin Hromádka, Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme