Švédsko ruší doporučení seniorům, aby se izolovali. Podle ministryně sociálních věcí už to není nutné

Švédsko ve čtvrtek zrušilo výzvu starším lidem, aby se kvůli koronavirové nákaze izolovali od ostatních. Podle ministryně sociálních věcí neexistuje důvod, proč by pro ně měla platit zvláštní pravidla. Zároveň ale skandinávská země od listopadu omezí počet účastníků večírků v nočních klubech na 50 a naopak povoluje účast až 300 diváků na sportovních a jiných akcích místo dosavadních padesát.

Stockholm/Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lena Hallengrenová, švédská ministryně zdravotnictví a sociálních věcí, na tiskové konferenci | Foto: Maxim Thoré | Zdroj: REUTERS/Bildbyran

Sousední Dánsko, které mělo po celou dobu epidemii do značné míry pod kontrolou, ve čtvrtek hlásí 760 nových případů, což je dosud nejvíce v této severské zemi s 5,7 milionu obyvatel.

Švédsko už není ‚propadlíkem‘ v řešení covidu. Pomohla disciplína a střízlivost, říká Čech z Lundu

Číst článek

Desetimilionové Švédsko v posledních týdnech sice opět eviduje rostoucí počty nakažených, ale v porovnání s první vlnou nebo aktuálním vývojem v jiných evropských zemích je na tom lépe. Do dneška Švédsko mělo dohromady přibližně 109 tisíc nakažených a přibližně šest tisíc zemřelých. Za čtvrtek ukázaly testy pozitivní výsledek u 1614 vzorků, což je nejvíce od června.

Švédská vláda ve čtvrtek mimo jiné oznámila, že prakticky znemožní konání velkých party v nočních podnicích, protože od 1. listopadu do nich bude možné vpustit nanejvýš 50 návštěvníků. Veřejných sportovních a jiných akcí se naopak bude moci účastnit až 300 sedících diváků za předpokladu, že mezi nimi budou bezpečné rozestupy.

Víme víc

Švédsko od jara v boji s covidem-19 spoléhá spíše na doporučení dodržovat hygienická pravidela či odstupy než na striktní zákazy a omezení. Jedna z výzev vlády se týkala co největšího omezení fyzických kontaktů lidí starších 70 let se zbytkem populace. Tito lidé se měli vyhýbat cestování veřejnou dopravou či obchodům a jiným veřejným prostorům. Toto doporučení ve čtvrtek padlo.

Ministryně sociálních věcí Lena Hallengrenová oznámila, že už není důvod, aby pro starší lidi platila přísnější pravidla, než pro zbytek obyvatelstva. „Dnes toho víme víc o koronaviru a o situacích, v nichž je infekční riziko nejvyšší,“ řekla Hallengrenová. „Proto nyní musíme my všichni ve Švédsku převzít stejnou odpovědnost, abychom ochránili sebe i druhé,“ dodala ministryně.

Podle švédského úřadu veřejného zdraví měla opatření velký efekt, ale také se ukázalo, že u mnoha seniorů se izolace negativně projevila na psychickém stavu.

Znepokojivý nárůst

Dosud nejvyšší denní nárůst koronavirových případů hlásí ve čtvrtek Dánsko, od středy jich napočítalo 760. Virologové ale upozorňují, že toto na místní poměry vysoké číslo nutně neznamená, že se infikuje více lidí než na jaře, protože nyní se také více testuje.

Nárůsty jsou však znepokojivé. Ještě v pondělí Dánsko evidovalo 450 nových případů a ve středu 630.

Dobře to dopadne. Brzy budeme mít vakcínu, část z nás je proti covid-19 imunní, říká Konvalinka

Číst článek

Dánská vláda naznačila, že by mohla zavést přísnější opatření. „Příští dva nebo tři dny budou rozhodující,“ upozornil podle agentury DPA dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke. Dosud platí v Dánsku roušková povinnost ve veřejných prostorách a zákaz shromažďování více než padesáti osob.

Dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod ve čtvrtek oznámil, že nově do země nebudou smět cestovat bez pádného důvodu občané Německa. Pro většinu ostatních evropských států toto omezení platí už delší dobu. Výjimku mají mít obyvatelé nejsevernější německé spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, která přímo sousedí s Dánskem.

Dánsko dosud zaznamenalo 37 763 případů nákazy koronavirem a 694 zemřelých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme