Ve Švédsku se rýsuje pokračování vlády současného premiéra Löfvena, podpoří ji centristé a liberálové

Švédské politické strany se dohodly na koaličním kompromisu. Informuje o tom agentura Reuters s tím, že současného premiéra Stefana Löfvena pravděpodobně podpoří centristická strana a liberálové. Země byla od zářijových voleb, které skončily patem, bez funkční vlády. Ani jeden z velkých politických bloků totiž v parlamentu nezískal většinu. Dohodu mezi předsedy musí ještě schválit jednotlivé strany.

Tento článek je více než rok starý.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský premiér Stefan Löfven.

Švédský premiér Stefan Löfven. | Foto: TT News Agency/Henrik Montgomery | Zdroj: Reuters

Kvůli vyrovnanému volebnímu výsledku švédský parlament historicky poprvé odmítl hned dva neúspěšné kandidáty na premiéry. Ani jeden blok totiž nebyl schopen přesvědčit druhou stranu, aby nehlasovala proti.

Německá armáda chce nabírat i unijní vojáky. Kromě Česka má zájem i Belgie, Švédsko a Dánsko

Číst článek

Podpora vlády sociální demokracie podle předsedkyně centristické strany Annie Lööfové pravděpodobně znamená konec středopravého bloku Aliance. Ten sdružoval čtyři strany (Umírněnou koaliční stranu, Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu), které díky tomuto spojenectví vládly Švédsku mezi lety 2006-2014.

Lööfová také uvedla, že dohoda podle ní není ideální, zajistí ale, aby politickou moc nezískali antiimigrační Švédští demokraté nebo Levicová strana, která se dříve jmenovala Komunistická.

V parlamentních volbách 9. září zvítězil rozdílem jediného mandátu středolevý blok v čele se sociálními demokraty, kteří spolupracují s Levicovou stranou a Zelenými, nad středopravou aliancí vedenou Umírněnou koaliční stranou.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme