Ve Švédsku obžalovali trojici ze Střední Asie z plánování teroristického útoku. Muži obvinění odmítají

Tři muže z Kyrgyzstánu a Uzbekistánu obžalovali ve Švédsku z plánování teroristického útoku. S odvolání na státní zastupitelství ve Stockholmu o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Trojice spolu s dalšími třemi muži ze stejných, převážně muslimských středoasijských zemí čelí také obvinění z financování teroristické organizace Islámský stát (IS).

Tento článek je více než rok starý.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník vjel kamionem do budovy obchodního centra Åhlens na nákupní třídě Drottninggatan ve čtvrti Norrmalm

Letos v červnu švédský soud poslal na doživotí do vězení Uzbeka Rakhmata Akilova, který vjel loni 7. dubna ukradeným nákladním vozem na rušnou nákupní třídu ve Stockholmu a zabil pět lidí. | Zdroj: Reuters

„Tři (z obviněných mužů) si opatřili a skladovali velké množství chemických látek a dalších věcí, aby mimo jiné zabíjeli a ubližovali jiným lidem,“ uvedla prokuratura ve Stockholmu. „Pokud by byly teroristické útoky spáchány, vážně by to Švédsku ublížilo,“ dodala.

Stockholmský útočník dostal za terorismus doživotí. Vjel na nákupní třídu, kde zabil pět lidí

Číst článek

Podle švédského listu Aftonbladet se u zadržených našlo mimo jiné více než půl tuny chlornanu vápenatého, který se v minulosti používal při výrobě takzvaných chlorových bomb, sto kilogramů hydroxidu draselného či sto litrů kyseliny sírové. Spolu s chemikáliemi se našly také plynové masky, vysílačky a dva bajonety.

Pět obviněných je ve vazbě, šestý na soudní proces čeká na svobodě. Všech šest mužů obvinění odmítá.

Letos v červnu švédský soud poslal na doživotí do vězení Uzbeka Rakhmata Akilova, který vjel loni 7. dubna ukradeným nákladním vozem na rušnou nákupní třídu ve Stockholmu a zabil pět lidí. U soudu Akilov, který ve Švédsku požádal před spácháním činu o azyl, prohlásil, že chtěl potrestat skandinávské království za účast v mezinárodní koalici proti IS.

Podle listu Aftonbladet byl nejméně jeden z šestice nyní obviněných mužů v minulosti s Rakhmatem v kontaktu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme