Švédsko tvrdí, že má jasné důkazy o cizí ponorce ve svých vodách

Ve švédských vodách u ostrovů nedaleko Stockholmu se v říjnu skutečně pohybovala malá cizí ponorka. Oznámila to dnes švédská armáda s tím, že má nezvratný důkaz. Podrobnosti ale nezveřejnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédské námořnictvo pátrá v Baltském moři po "zahraniční činnosti pod hladinou" | Zdroj: Reuters

Švédský premiér Stefan Löfven již varoval, že skandinávská země je připravena bránit své území všemi dostupnými prostředky.

„Dovolte mi říci na adresu zodpovědných jasně a srozumitelně – toto je naprosto nepřijatelné,“ prohlásil Löfven. Podobné incidenty prý znamenají enormní riziko pro ty, kteří za nimi stojí.

Premiér zvolil podle agentury AP neobvykle silná slova, která nejsou pro tuto neutrální zemi obvyklá.

Při vyšetřování prý královské námořnictvo využilo všech svých možností včetně „rozličných senzorů“. Kdo za proniknutím do švédských vod stojí, prý přesto není možné s jistotou určit.

Média nicméně spekulují, že na vině je Rusko. Deník Svenska Dagbladet tento týden s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že se podařilo zachytit šifrovaný rádiový provoz přijímaný v ruské enklávě Kaliningrad.

Koncem října Švédsko pátrání po cizí ponorce ukončilo. V zemi se jednalo o největší protiponorkovou operaci od pádu Sovětského svazu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme