Míří Švédsko k předčasným volbám? Parlament odmítl zvolit Löfvena premiérem

Švédský parlament v pátek podle očekávání odmítl návrh, aby další premiérský mandát získal dosavadní sociálnědemokratický předseda vlády Stefan Löfven. Proti Löfvenovi hlasovalo 200 poslanců, pro bylo 116. Podle agentury Reuters se tak opět o něco víc zvýšila pravděpodobnost předčasných voleb v zemi.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský sociálnědemokratický předseda vlády Stefan Löfven | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Tři měsíce po parlamentních volbách, které skončily patem, Švédsko stále nemá vládu. V parlamentních volbách 9. září zvítězil rozdílem jediného mandátu středolevý blok v čele se sociálními demokraty nad středopravou aliancí vedenou Umírněnou koaliční stranou.

Jazýčkem na vahách je protiimigrační strana Švédští demokraté, která si od minulých voleb výrazně polepšila a v 349členném parlamentu získala 62 křesel.

Všechny hlavní politické strany před volbami jasně řekly, že se Švédskými demokraty nebudou spolupracovat.

Švédští zákonodárci již v polovině listopadu odmítli návrh, aby se premiérem stal šéf středopravé Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson.

Předseda parlamentu Andreas Norlén může předložit poslancům k hlasování kandidáta na premiéra celkem čtyřikrát. Pokud ani jeden z kandidátů nedostane podporu, musí se do tří měsíců uskutečnit nové volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme