Míří Švédsko k předčasným volbám? Parlament odmítl zvolit Löfvena premiérem

Švédský parlament v pátek podle očekávání odmítl návrh, aby další premiérský mandát získal dosavadní sociálnědemokratický předseda vlády Stefan Löfven. Proti Löfvenovi hlasovalo 200 poslanců, pro bylo 116. Podle agentury Reuters se tak opět o něco víc zvýšila pravděpodobnost předčasných voleb v zemi.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský sociálnědemokratický předseda vlády Stefan Löfven | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Tři měsíce po parlamentních volbách, které skončily patem, Švédsko stále nemá vládu. V parlamentních volbách 9. září zvítězil rozdílem jediného mandátu středolevý blok v čele se sociálními demokraty nad středopravou aliancí vedenou Umírněnou koaliční stranou.

Jazýčkem na vahách je protiimigrační strana Švédští demokraté, která si od minulých voleb výrazně polepšila a v 349členném parlamentu získala 62 křesel.

Všechny hlavní politické strany před volbami jasně řekly, že se Švédskými demokraty nebudou spolupracovat.

Švédští zákonodárci již v polovině listopadu odmítli návrh, aby se premiérem stal šéf středopravé Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson.

Předseda parlamentu Andreas Norlén může předložit poslancům k hlasování kandidáta na premiéra celkem čtyřikrát. Pokud ani jeden z kandidátů nedostane podporu, musí se do tří měsíců uskutečnit nové volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme