Migrace je ve Švédsku tématem i pro klasické strany, říká velvyslanec Jiří Šitler

Protiimigrační strana Švédští demokraté v parlamentních volbách posílila svou pozici – s necelými 18 procenty je třetí nejsilnější sranou. „Od voleb k volbám posiluje, toto je historicky její nejsilnější výsledek," říká český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler s tím, že klasické strany, tradiční levice a pravice, výrazně oslabily.

dvacet minut radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédští nacionalisté posílili, k moci se však s největší pravděpodobností nedostanou | Foto: Michael Probst | Zdroj: ČTK/AP

Významným tématem v předvolební kampani byli uprchlíci, podobně jako zdravotnictví, školství a bytová otázka.

„Většina těchto otázek s příchodem mnoha migrantů a jejich integrací souvisí,“ popisuje Šitler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s českým velvyslancem ve Švédsku Jiřím Šitlerem o tom, jak hodnotí výsledky voleb ve Švédsku.

Zároveň ale upozorňuje na to, že strany jako Sociální demokraté a Moderáti v průběhu posledního roku změnily politiku a začaly se vyslovovat o restriktivnější přístup k migraci.

Tím vzaly Švédským demokratům téma, což také vysvětluje to, proč byl jejich úspěch menší, než mezinárodní pozorovatelé očekávali.

A jaká je nálada u švédské společnosti vůči uprchlíkům?

„Vzhledem k počtu lidí ve Švédsku, kteří mají kořeny v zahraničí, tak běžný Švéd je zvyklý se s nimi stýkat, mít mezi nimi přátele,“ říká.

Většina Švédů si také podle něj spíše klade takové otázky, jakou jsou tempo imigrace a schopnost Švédska integrovat tolik lidí za tak krátkou dobu.

„Ve chvíli, kdy to i zavedené strany přijaly jako legitimní téma, tak to vedlo k tomu, že Švédští demokraté ztratili elektorát,“ nastiňuje.

„Myšlenka výstupu z Evropské unie by ve Švédsku prohrála."

Poslechněte si celý pořad v přiloženém audiu.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme