Švédský ministr zahraničí zrušil návštěvu Izraele

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt zrušil plánovanou návštěvu Izraele. Důvodem je roztržka kolem článku ve švédském tisku, podle kterého Izraelci odebírali orgány zabitým Palestincům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr zahraničí Švédska Carl Bildt | Foto: AFP

Zástupce předsedající země Evropské unie měl navštívit židovský stát příští týden. To, že se tak nestane, podle izraelského tisku výrazně snižuje možnosti EU ovlivňovat mírový proces.

Podle oficiálního zdůvodnění Stockholm cestu pouze odložil, protože časově koliduje s citlivými izraelsko americkými rozhovory o židovských osadách. Podle zákulisních zdrojů jde ale o úplné zrušení Bildtovi mise a o sporný článek.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chtěl prý odmítnou Bildta přijmout, pokud by švédský ministr článek neodsoudil. Stockholm dal přitom opakovaně najevo, že kvůli svobodě slova to ani nemůže učinit.

Švédský deník Aftonbladet v srpnu zmínil případy z 90. let, kdy izraelská armáda vracela Palestincům pitvaná těla zabitých povstalců. Pozůstalí se domnívají, že Izraelci z těl odebrali orgány. Izrael ale takové úvahy označuje za protižidovský rasismus.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme