Švédy čeká referendum o přijetí eura

Švédsko vypíše referendum ke vstupu do eurozóny. Lidové hlasování o zavedení eura by se mělo uskutečnit 14. zaří příštího roku a jeho výsledek je velmi nejistý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha jsou Švédové v názoru na přijetí eura rozděleni. 43 procent lidí chce vyměnit švédské koruny za eura, stejný počet je proti a 14 procent stále neví, jak bude hlasovat. Švédská vláda se však rozhodla, že nebude s referendem otálet.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Referendum o euru

Do konce roku má parlament vymyslet otázku, na níž budou Švédové odpovídat. Během jara a léta poběží informační kampaň a 14. září se bude hlasovat o nejvýznamnější otázce od referenda o vstupu do Evropské unie v roce 1995.

Pokud by Švédové se zavedením eura souhlasili, stali by se 13. členem eurozóny. Ze států Evropské unie by tak mimo tuto zónu zůstaly už jen Velká Británie a Dánsko. Dánové společnou evropskou měnu už dvakrát odmítli a v Británii vláda zatím s referendem vyčkává.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme