Svého velvyslance stáhl z neklidné Sýrie také Kuvajt

Kuvajt povolal svého velvyslance v Sýrii ke konzultacím. Následuje tak příklad Saudské Arábie, která tak učinila včera. Podle kuvajtského ministra zahraničí se jeho kolegové z oblasti sejdou k jednáním o situaci v Sýrii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Protesty v regionu Al Rastan.

Sýrie. Protesty v regionu Al Rastan. | Zdroj: Reuters

K ukončení pětiměsíčního násilí v Sýrii vyzval také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Svou sobotní výzvu zopakoval dnes během návštěvy severovýchodního Japonska. Za 2 dny Pan Ki-mun předloží Radě bezpečnosti zprávu, která události v Sýrii hodnotí. Nezávislé informace ze země je velmi těžké ověřit. Svobodná média tam nemají přístup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaromír Marek ze zahraniční redakce ČRo ve Světě o druhé.

Průlomové prohlášení ovšem nečekaně přišlo také z úst saúdskoarabského krále Abdalláha, který řekl, že použití síly proti syrským civilistům je nepřijatelné. Až dosud přitom ostatní arabské muslimské státy k událostem v Sýrii víceméně mlčely.

Navíc to byl právě král Abdalláh, který, když došlo k protestům v Bahrajnu, poslat na podporu tamního režimu své vojáky, aby potlačily tamní povstání. A v Saudské Arábii našel útočiště i uprchlý tuniský prezident s celou svou rodinou.

Důvodem ostrého prohlášení saúdskoarabského krále je tak zřejmě fakt, že situace v Sýrii je už neúnosná, neboť režim je neuvěřitelně brutální vůči vlastním lidem. Trpělivost některých lídrů arabských zemí tak už asi přetekla. A to i přesto, že není příliš pravděpodobné, že by se vlna protestů přenesla dál, například i do Saudské Arábie.

Turecko v roli prostředníka?

K dění v Sýrii se nicméně včera poprvé vyjádřila také Liga arabských států. Ta ale stále zdůrazňuje, že eventuální zásah mezinárodních sil v Sýrii je nepřípustný. Dlouho se spekuluje o tom, že by roli prostředníka mezi syrským prezidentem Bašarem Asadem a opozicí mohlo sehrát Turecko.

Do Damašku by měl zítra odcestovat turecký ministr zahraničí. Poměrně dobré vztahy mezi oběma zeměmi se ale vinou situace v Sýrii v poslední době velmi zkazily. Opakovaně turecký premiér Recep Erdogan, který se považoval za osobního přítele Asada, syrského prezidenta vyzýval k ukončení nepřijatelné sitauce v zemi.

To se ale zatím nestalo a na území Turecka tak zamířily desetitisíce uprchlíků. Nyní je tedy otázkou, jestli bude chtít Sýrie o situaci s Tureckem vůbec jednat. Už v předvečer zítřejší schůzky se nechal Damašek slyšet, že si v žádném případě nechce nechat mluvit do svých vnitřních záležitostí.

Jaromír Marek, Adéla Havránková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme