Svět čeká na jméno laureáta letošní Nobelovy ceny za mír
V norském Oslu hodinu před polednem oznámí laureáta poslední letošní Nobelovy ceny, kterou je cena za mír. A celý svět s napětím bude čekat, kdo ji letos obdrží. S cenou je totiž spojená nejen finanční odměna, ale především obrovská politická prestiž. Loni bylo nominováno z celého světa rekordních 205 lidí a organizací.
Nobelova cena za mír je - na rozdíl od těch předchozích - vysoce politická a laureát často vyvolává vášnivé debaty o tom, zda si ji vůbec zaslouží. Loni ji například dostal americký prezident Barack Obama. Podle kritiků nezaslouženě, protože ve funkci nestihl nic udělat a o míru pouze mluvil.
Nominace na Nobelovy ceny jsou tajné. Zveřejňují se až po padesáti letech. Dnes tak víme, že na cenu za mír byli nominováni například první dva českoslovenští prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš.
Nikdy ji také nedostali nominovaní Josef Stalin či Mahatma Gándhí. A na seznamu neúspěšných kandidátů se dokonce objevují i Adolf Hitler a Benito Mussolini.
Naopak posmrtně ji dostal druhý generální tajemník OSN Dag Hammarskjold. A jako jediný ji odmítl Le Duc Tho, který spolu s Henrym Kissingerem vyjednal konec vietnamské války.
Jako jediná z pěti cen se cena za mír neuděluje ve Stockholmu, ale v norském Oslu. Za života Alfréda Nobela totiž oba národy žily ve společném státě. Proč si švédský vědec vybral zrovna Nory jako soudce pro nejsledovanější politické ocenění, už se nikdy nedozvíme.
Ale norská Nobelova komise posuzuje kandidáty určitě velmi pečlivě a dá se říct, že je mnohem přísnější než Švédská akademie věd. Celkem 19krát totiž cenu neudělila nikomu. Naposled se to stalo v roce 1972.
Zároveň ji už třikrát obdržel Mezinárodní červený kříž, který tak drží rekord v počtu udělených Nobelových cen jednomu laureátovi.