Svět hledí k Vatikánu, více než miliarda katolíků čeká na jméno nového papeže

Kdo bude novým papežem? Nahradí Benedikta XVI. Afričan, Hispánec nebo opět některý z evropských kardinálů? Na tyto otázky už brzy budeme znát odpověď. Konkláve začíná už zítra. Zvolení nové hlavy katolické církve potvrdí bílý kouř vycházející ze Sixtínské kaple.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinálové katolické církve se sjeli do Vatikánu, kde připravují volbu nového papeže

Kardinálové katolické církve se sjeli do Vatikánu, kde připravují volbu nového papeže | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Habémus pápam, máme papeže. Tato slova zazněla z balkonu baziliky sv. Petra už mnohokrát, naposledy v dubnu 2005, kdy se zástupcem Ježíše Krista na zemi stal Benedikt XVI.

Nejdéle věřící čekali na novou hlavu katolické církve po smrti Klementa IV. v roce 1268 a to téměř tři roky. I proto se jeho nástupce Řehoř X. po svém zvolení rozhodl zavést tradici konkláve. Samotným hlasováním v Sixtínské kapli, kde se konkláve vůbec poprvé konalo už v roce 1492, to ovšem nekončí. Zvolený papež musí volbu přijmout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pravidla volby nového papeže připomněl Robert Mikoláš

„Kardinál děkan k němu přistoupil a zeptal se ho: Přijímáš? Všichni jsme čekali se zatajeným dechem. A pak řekl: Ano, přijímám to jako projev Boží vůle a bylo to. Byl papežem," vzpomíná kardinál Murphy-O´Connor na poslední konkláve z dubna 2005, kdy byl zvolen kardinál Ratzinger a zároveň oznámil, že si nechá říkat Benedikt XVI.

Ostatně prakticky každý kardinál má při vstupu do Sixtinské kaple vždy nějaké jméno v záloze. Může se ovšem stát, že zvolený papež rozhodnutí sboru kardinálů nepřijme. Skutečným rekordmanem je v tomto směru Hadrián II., který akceptoval své zvolení až napotřetí.

Po skončení konkláve pak začíná slavnostní obřad inaugurace nového papeže, od roku 1978 už ovšem bez korunovace. Procesí kardinálů nejprve navštíví kryptu s ostatky předchozích pontifiků v bazilice sv. Petra a pak všichni vyjdou ven na svatopetrské náměstí, kde papeže oděného už do zlatého ornátu vítají statisíce věřících.

Do Říma se sjíždějí poutníci z celého světa, chtějí sledovat volbu papeže

Číst článek

Papež dostává Rybářský prsten a kolem krku pruh bílé látky - palium s červenými kříži - a poté vystoupí s prvním veřejným projevem.

Benedikt XVI. se v něm často vracel ke svému předchůdci Janu Pavlovi II. Na slova jeho nástupce si ještě musíme pár dní počkat, v každém případě však jeho první mši i požehnání všem shromážděným bude jako vždy naslouchat zaplněné svatopetrské náměstí.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme