Svět je připraven odblokovat účty ve prospěch Libye

Libyjští povstalci a nově se tvořící vláda Libye mohou počítat s penězi ze zmrazených účtů přisluhovačů Kaddáfího režimu. Po skončení mezinárodní konference o budoucnosti Libye v Paříži oznámil francouzský prezident Nicolas Sarkozy odhodlání všech zúčastněných odblokovat příslušné účty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy (uprostřed) uspořádal po skončení konference o Libyi v Elysejském paláci tiskovou konferenci. | Zdroj: Reuters

V Elysejském paláci se sešli představitelé 60 zemí a mezinárodních organizací. Zástupci Přechodné národní rady Libye jim nastínili svou představu budoucího směřování jejich země.

Předseda Rady Mustava Jalil požádal svět o pomoc s obnovou své země. Přechodná libyjská vláda by na oplátku měla do roka a půl uspořádat svobodné volby a připravit Ústavu.

Hostitel schůzky, prezident Sarkozy, oznámil, že přechodné orgány řídící Libyi získají přístup k financím, které ostatní státy obstavily plukovníkovi Kaddáfímu a jeho přisluhovačům.

„Peníze, které si pan Kaddáfí a jeho blízcí přivlastnili, se vrátí Libyjcům. Všichni jsme odhodláni odblokovat zmrazené účty, aby se peníze na nich mohly použít na obnovu a rozvoj Libye,“ řekl Nicolas Sarkozy.

Ještě před schůzkou oznámila Evropská unie zrušení blokace účtů u 28 libyjských podniků. Jedná se hlavně o přístavy a ropné společnosti. Další firmy mohou následovat, když si u nich bude Unie jistá, že je ovládá Přechodná národní rada, a ne Kaddáfího lidé.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme