Svět kondoluje Venezuele. Washington reaguje na smrt Cháveze opatrně

Venezuelský prezident Hugo Chávez prohrál svůj boj s rakovinou. Zemi, kterou vedl dlouhých 14 let, zanechal v šoku. Truchlí celá jižní Amerika a z celého světa přicházejí vyjádření soustrasti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní Amerika oplakává pro venezuelského prezidenta Huga Cháveze

Jižní Amerika oplakává pro venezuelského prezidenta Huga Cháveze | Zdroj: Reuters

Chceme s Venezuelou navázat konstruktivní vztahy, prohlásil americký prezident Barack Obama. Po smrti socialisty Huga Cháveze podle něj otevírá Venezuela novou kapitolu svých dějin.

V ulicích Caracasu vzpomínaly na zesnulého prezidenta pozdě do noci davy skandováním vlasteneckých hesel.

Vztahy Spojených států s Venezuelou ale příznačně poznamenal těsně před Chávezovou smrtí další z mnoha incidentů, když mluvčí Bílého domu Jay Carney odmítal nové venezuelské obvinění ze spiknutí s cílem podkopat vládu latinskoamerického státu.

Venezuelského prezidenta Huga Cháveze oplakává celá jižní Amerika

Číst článek

Za několik hodin už prezident Obama vydal vstřícné, ale odměřené prohlášení. Konstatuje v něm, že pro lid Venezuely nastala složitá doba.

Mimo Venezuelu se nejvíce truchlí na Kubě. V oficiálním prohlášení přečteném ve státní televizi kubánská vláda prohlásila, že Chavez stál za Fidelem Castrem jako skutečný syn.

Podle Ondřeje Juříka z Centra pro demokracii a lidská práva při organizaci Člověk v tísni venezuelské vztahy s Kubou teď hodně ovlivní osoba Chávezova nástupce.

„Kuba závisí na Venezuele dnes víc, než závisela na Sovětském svazu. Takže jakákoli změna politické situace ve Venezuele bude mít samozřejmě nějaký dopad i na to, co se děje na Kubě,“ vysvětluje Ondřej Juřík a pokračuje:

„Pomoc spočívá hlavně v dodávkách ropy a tam se potom z ropy vyrábí elektrická energie, nebo tam jsou termoelektrárny. Takže v podstatě dneska celá energetická síť, všechny elektrika na Kubě v podstatě funguje jenom díky dodávkám ropy z Venezuely, které jsou samozřejmě za neuvěřitelně levnou cenu.“

Ministr zahraničních věcí Španělska José Manuel García-Margallo a Karel Schwarzenberg | Foto: David Koubek

Naději na změnu ale vyjádřili například venezuelští emigranti, kteří opatrně doufají, že teď bude příležitost pro některé demokratické změny.Smrt Huga Cháveze je dnes dominantním tématem i ve Španělsku. Obšírně se mu věnují všechna tamní hlavní media.

„Vztahy mezi Venezuelou a Španělskem mají tak pevné základy, že je neovlivní ani to, kdo stojí v čele našich zemí,“řekl v reakci na smrt venezuelského prezidenta šéf španělské diplomacie José Manuel García Margallo. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Cadena SER Margallo označil zesnulého Cháveze za člověka s velmi osobitou povahou. Na účet vzájemných obchodních perspektiv šéf španělské diplomacie poznamenal, že se postupně normalizují.

„Smrt Cháveze by tuto tendenci velmi změnit neměla,“ dodal Margallo.

Zemřel venezuelský prezident Hugo Chávez, podlehl rakovině

Číst článek

Francouzský prezident Francois Hollande v reakci na úmrtí venezuelského prezidenta Cháveze prohlásil, že jeho temperament a postoje nesdíleli všichni. Přesto podle něj Chávez vyjadřoval nepopiratelné přání bojovat za spravedlnost a rozvoj. Vztahy Venezuely s Francií byly během Chávezovy vlády komplikované.

Hugo Chávez několikrát navštívil v Paříži tehdejšího prezidenta Nicolase Sarkozyho a podílel se na osvobození Ingrid Betancourtové, držené řadu let v Columbii. V září 2008 označil Francii za zemi s níž ho pojí přátelství a žádal ji o pomoc výměnou za nerostné suroviny.

Francouzský prezident Francois Hollande | Foto: Reuters

Největší sympatizanty však měl Chávez v řadách francouzské extrémní levice a především v osobě neúspěšného prezidentského kandidáta Jeana Luca Melenchona.

Vztahy mezi Venezuelou a Francií se zkomplikovaly poté, co Chávez veřejně obhajoval známého teroristu Carlose zvaného Šakal, který byl za sérii vražd odsouzen na doživotí a trest si odpykává ve francouzských věznicích. Ministerstvo zahraničí tehdy žádalo venezuelského velvyslance v Paříži o vysvětlení Chávezových slov.

Brazilská vláda v mnoha věcech úplně nesouhlasila s prezidentem Chávezem, ale dnes, stejně jako kdykoli předtím, musíme uznat, že to byl skvělý vůdce,“ vyjádřila se brazilská prezidentka Dilma Rousseffová.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová s dnes už bývalou prezidentskou Chile Michelle Bacheletovou | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic, UN Women Gallery

S reakcí na Chávezovu smrt neotálela ani Čína. Její prezident v oficiální kondolenci nazval venezuelského vůdce blízkým přítelem Číny a výjimečným lídrem. Země totiž udržovala s Venezuelou nadstandardní přátelské vztahy.

První čínskou reakcí na smrt venezuelského prezidenta Hugo Cháveze publikovala státní tisková agentura Šinchua. V článku se spekuluje o tom, zda Cháveze otrávili Američané.

Přátelské vztahy mezi oběma zeměmi potvrzuje i astronomická částka, kterou Peking Caracasu zapůjčil. Podle západních medií jde o největší půjčku čínské státní banky mimo zemi. Změny ve Venezuele, které by po smrtí Cháveze mohly nastat, proto teď Číňané sledují s napětím.

Hugo Chávez | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, Vít Pohanka, Ľubica Zlochová, Ondřej Bouda, Kateřina Procházková, Marína Dvořáková, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme