Svět má dohodu proti padělání, celníci mohou prohledat notebook

Kontroverzní a ochránci soukromí obávaná mezinárodní smlouva ACTA byla schválena ve své konečné podobě. Doslova Obchodní dohoda proti padělání má mimo jiné zabránit nelegálnímu šíření autorsky chráněných děl, především počítačovému pirátství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena | Foto: Fotobanka stock.xchng

Mezinárodní smlouva prošla komplikovaným dohadováním. Poté, co nyní známý server Wikileaks v roce 2008 zveřejnil návrhy dohody, vešla existence smlouvy postupně ve známost. I když byla starší verze smlouvy tento rok v dubnu zveřejněna, jednání nadále probíhala neveřejně. Proti tomuto postupu protestovala česká europoslankyně Zuzana Roithová. Evropský parlament je totiž první instancí, který smlouvu přiblíží národnímu právu. Následně ji čeká schvalování jednotlivými členskými státy.

Roithové se některé detaily právní normy stále nelíbí. „Jsem ráda, že díky tlaku Evropského parlamentu a veřejnosti vypadla některá ustanovení, třeba odpovědnost provozovatele serveru za své uživatele. Velmi mi ale vadí, že zůstala úředníkům na hranicích možnost prohledávání počítačů a dalších osobních věcí. My v Evropském parlamentu budeme muset velmi silně tlačit na Evropskou komisi, aby se toto nestávalo. Mimo Evropu ale budou cestující šikanováni,“ řekla pro Rádio Česko Roithová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní smlouvu ACTA kritizuje europoslankyně Zuzana Roithová, brání ji naopak Alex Ivančo z ministerstva průmyslu a obchodu

Podle Roithové bude smlouva ACTA místo velkých padělatelů postihovat jednotlivé uživatele pirátských kopií. Jako chybu dohody to ale nevnímá Alex Ivančo z ministerstva průmyslu a obchodu, který smlouvu ACTA vyjednával za Českou republiku. Připomněl, že v roce 2009 bylo 34 procent padělků zadrženo jako součást malých zásilek. Od malých ryb pak vede cesta k těm velkým. „Výroba, distribuce a prodej padělků je velmi výnosnou činností pro organizovaný zločin,“ upozornil Ivančo.

Michal Šenk, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme