Svět nabízí Íránu obnovení rozhovorů o jeho jaderném programu

Jednání mezinárodního společenství s Íránem o jeho jaderném programu mohou začít. Jménem stálých členů Rady bezpečnosti a Německa to hlavnímu íránskému vyjednavači Saídovi Džalílímu nabídla šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád po odhlasování v pátečních parlamentních volbách

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád po odhlasování v pátečních parlamentních volbách | Foto: Vahid Salemi | Zdroj: ČTK

Catherine Ashtonová mu poslala dopis, ve kterém reagovala na jeho ochotu obnovit dialog se zbytkem světa. Věří, že tentokrát se podaří dojít spolu s Íránem ke konstruktivním závazkům, které budou odpovědí na obavy mezinárodního společenství z jeho jaderného programu.

V dopise nabízí šéfka unijní diplomacie nejprve kroky k vybudování vzájemné důvěry, které by pak mohly vést k úplnému vyřešení sporů mezi Teheránem a zbytkem světa.

Prohlašuje také, že stálí členové Rady bezpečnosti, Německo a Evropská unie jsou připraveni posoudit veškeré návrhy, které íránská strana předloží. O tom, kde a kdy by se měli vyjednavači znovu sejít, se má rozhodnout v nejbližších dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvila na Rádiu Česko odbornice na blízký východ Irena Kalhousová

„Budeme muset zavést taková opatření, která ve svém důsledku povedou ke zvýšení důvěry. Poté, co budou taková opatření zavedena, bude možno jednat otevřeně a výsledkem by samozřejmě měla být vzájemná dohoda. Odpověděli jsme na dopis pana Džalílího po několikatýdenních konzultacích, během kterých jsme také zkoumali, zda je íránská strana opravdu připravena zabývat se a řešit otázkou jaderného programu. Dospěli jsme k názoru, že vyjádřili dostatečný zájem a že Írán připraven jednat je a jednat chce,“ řekla pro Rádio Česko Maja Kociančič, tisková mluvčí Catherine Ashtonové.

„Mezinárodní komunita velmi důsledně dodržuje metodu zdvojené kontroly. Zavedli jsme velmi přísná opatření a jsme přesvědčeni, že fungují dobře - důsledkem je také mimo jiné skutečnost, že se Írán k vyjednávacímu stolu nakonec vrátil. Jsme připraveni diskutovat o nukleárním programu s Íránem v rámci pevně stanovených podmínek. Stále platí metoda zdvojené kontroly. Velmi jasně jsme dali najevo, že Írán se k vyjednávání vrátit musí, aniž by si kladl jakékoli podmínky. Nemohou tedy říct například ‚budeme jednat pouze tehdy, až uvolníte sankce‘. To pro nás není akceptovatelné. Íránská strana pak ve svém dopise vyjádřila připravenost za těchto podmínek jednat,“ uvedla Maja Kociančič.

Podle ní ještě není známé místo ani čas rozhovorů: „Žádná doba ještě nebyla specifikována. Jak místo, tak čas budou záležet na dohodě mezi Íránem a členy mezinárodní komunity.“

Jde Íránu jen o čas?

Odbornice na blízký východ Irena Kalhousová se ovšem obává, že íránský přístup se od minulosti neliší nebo je to jen zbožné přání či dokonce naivita evropských a řady amerických politiků.

„Írán již dlouhodobě umí vycházet se Západem přesně tímto způsobem. Když je pod velkým tlakem, tak nabídne jednání. Když se naopak jaksi cítí pevnější v kramflecích, tak jednání přeruší,“ míní Kalhousová.

„Je pravdou, že domácí situace v Íránu není dobrá. Prezident Ahmadínežád je pod obrovským tlakem duchovních vůdců, kteří stále drží hlavní politickou sílu v Íránu, aby něco udělal s ekonomickou situací. Ta je pod vlivem ekonomických sankcí špatná. Zvedá se cena ropy a potravin a to přispívá k nespokojenosti obyvatel. Ovšem nemyslím si, že by toto byl důvod pro to, aby Írán odstoupil od jaderného programu. Íránu jde jen o čas,“ dodává Kalhousová.

Pavel Novák, pir, Zdeněk Strnad, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme