Svět nemá právo vměšovat se do případu Aj Wej-weje, zlobí se Čína

Zahraniční výzvy k propuštění Aj Wej-weje jsou podle Číny nepřípustným vměšováním. Peking se tak dnes vůbec poprvé oficiálně vyjádřil k případu avantgardního umělce, který byl v neděli ráno zadržen na pekingském letišti. Čínská policie Aj Wej-weje vyšetřuje údajně kvůli podezření z hospodářské trestné činnosti. Pro ochránce lidských práv je to ale jen zástěrka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aj Wej-Wej, čínský umělec a disident | Zdroj: Reuters

Propuštění světoznámého tvůrce a aktivisty už žádají Spojené státy, Evropská unie nebo Austrálie.

Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí nemá Aj Wej-wejův případ nic společného s lidskými právy a jiné země nemají právo do toho zasahovat.

Rodina Aj Wej-weje ale jakoukoli možnost, že by se dopustil trestného činu hospodářské povahy, odmítá s tím, že jde o vykonstruovanou lež.

Úřady navíc varovaly jeho manželku, aby nemluvila se zahraničními novináři. Zároveň v umělcově bytě odpojily elektřinu a zablokovaly jim bankovní účty.

Čínští aktivisté, ale i někteří hongkongští politici pak zadržení známého výtvarníka dávají do souvislosti s obavami komunistického vedení z šíření revolučních nálad ze severní Afriky a Blízkého východu.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme