Svět odsoudil projev syrského prezidenta Asada, chce jeho odchod

Víkendový ojedinělý projev syrského prezidenta Bašára Asada doma ani v zahraničí nepřekvapil. Lídr země zmítané vleklým konfliktem v něm znovu obvinil z násilností údajné teroristy podporované cizinou. Národu dal neurčitý příslib reforem, o kterých jeho režim chce jednat jen s vybranými skupinami. Poděkoval také za mezinárodní podporu Rusku, Číně a Íránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad mluvil k národu z Damašku | Zdroj: ČTK

Syrská opozice prezidentovy návrhy odmítla, stejně jako Turecko, Egypt, Spojené státy i Evropská unie.

O Asadově paradoxní argumentaci mluvil v britské televizi BBC náměstek ministerstva zahraničí Alistair Burt.

„Rádi říkají, že se režim nijak nepodílí na zkáze a smrti vlastních obyvatel. Ta verze předpokládá, že veškeré zlo přichází ze zahraničí. Opomíjí skutečnost, že v první řadě povstali Syřané proti vlastní vládě," prohlásil.

Podle Američanů byl Asadův projev jen dalším zoufalým pokusem režimu udržet se u moci. Podle USA by měl syrský lídr odstoupit.

Egyptský prezident Muhammad Mursí chce dokonce syrskou hlavu státu postavit před soud za válečné zločiny. Mursímu vadí hlavně Asadova neústupnost vůči Syřanům, kteří jsou vyčerpaní bezmála dva roky trvající očanskou válkou.

Jan Prokeš, Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme