Svět odsuzuje jaderný test Severní Koreje. Soul zvýšil bojovou pohotovost

Severní Korea potvrdila provedení úspěšné jaderné zkoušky. O několik hodin dříve zaznamenaly přístroje v okolí severokorejského testovacího místa seizmickou aktivitu. Rada bezpečnosti OSN kroky Pchjongjangu odsoudila a varovala před vážnými důsledky. Ještě na dnešek svolala naléhavou schůzku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Soulu protestují proti severokorejským jaderným testům

Lidé v Soulu protestují proti severokorejským jaderným testům | Zdroj: Reuters

Jaderný pokus odsoudilo i Rusko. Moskva test jaderné zbraně rozhodně odsuzuje a považuje ho za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, podobně jako prosincové vypuštění balistické rakety. Uvádí to s odvoláním na zdroje v ministerstvu zahraničí agentura Interfax.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je oficiální reakce jihokorejské vlády na severokorejský test, přibližoval teď velvyslanec v Soulu Jaroslav Olša junior

Před měsícem Moskva v Radě bezpečnosti podpořila rezoluci, která zpřísnila sankce vůči severokorejskému režimu.

Ruské úřady tvrdí, že podzemní jaderný výbuch v Severní Koreji nezpůsobil na ruském území nárůst radiace. Úřady regionu, který na Dálném východě hraničí s KLDR, uklidňují své obyvatele, že jim nehrozí žádné nebezpečí.

V zesíleném režimu podle agentur pracují všechny monitorovací systémy ruského ministerstva obrany, mimořádných situací i stanice meteorologů.

„Jihokorejská reakce je samozřejmě velmi tvrdá. Ve velmi krátkém vyjádření, které dal poradce odcházejícího prezidenta, se hovoří o otevřené provokaci mezinárodnímu společenství a také neakceptovatelném ohrožení bezpečnosti v regionu,“ interpretoval stanovisko Jižní Koreje velvyslanec v Soulu Jaroslav Olša junior.

První opatření, které chce podle Jaroslava Olši bezprostřední soused KLDR okamžitě provést, je rozmístit na svém území rakety dlouhého doletu, které budou moci zasáhnout jakékoli místo na sousedově území.

KLDR provedla jaderný test. Rada bezpečnosti OSN svolává mimořádnou schůzi

Číst článek

Odmítavá reakce přišla i ze Spojených států. Jako vrcholnou provokaci a hrozbu pro celosvětový mír i bezpečnost, ostře odsoudil severokorejský jaderný test americký prezident Barack Obama a vyzval k rychlé mezinárodní akci. Spojené státy teď učiní kroky potřebné k obraně sebe sama i svých spojenců, prohlásil Barack Obama.

Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová už řekla, že bude žádat zpřísnění sankcí proti Pchjongjangu. Severokorejci navíc oznámili, že zkouška byla jen prvním z odvetných kroků proti Spojeným státům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci USA a Rady bezpečnosti OSN na severokorejský jaderný test shrnuje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

V Americe se také spekuluje o tom, že Severokorejci načasovali test právě na den, kdy Barack Obama bude přednášet tradiční Zprávu o stavu Unie. Nebylo by to poprvé, Severokorejci už v minulosti podobné akce načasovali na významné dny v USA.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že KLDR předem upozornila, že jaderné testy chystají. Neřekla ale, kdy k nim má dojít.

Kritikou nešetří ani světové mocnosti i Organizace spojených národů. Odmítavě se vyjádřil i její šéf Pan Ki-mun. Jde podle něj o vážné porušení rezolucí OSN a také o destabilizující čin. Rada bezpečnosti OSN jadernou zkoušku "ostře odsoudila".

Spojené státy také navrhují text nové rezoluce, která by měla Severní Koreu ještě více izolovat a odříznout ji od mezinárodní energetické nebo potravinové pomoci.

Čína jako jeden z pěti stálých členů Rady bezpečnosti je sice zdrženlivější než ostatní země, v Pekingu si už ale předvolali severokorejského velvyslance a předali mu rozhodný protest. Podle očekávání ale Čína zřejmě nezastaví dodávky potravin, na kterých jsou Severokorejci závislí.

Rada bezpečnosti už vydala společné prohlášení, které je však nezávazné. O samotném textu rezoluce se začalo jednat, debaty se ale mohou protáhnout i na několik týdnů. Klíčový bude právě postoj Číny.

Francouzští politici zatím oficiálně nereagovali, Paříž však podmiňuje navázání diplomatických styků s KLDR právě zastavením jejího jaderného programu a zlepšením jejích vztahů se svým jižním sousedem. Lze předpokládat, že Paříž bude bezpochyby požadovat v Radě bezpečnosti OSN přísné sankce.

Prostředky, jak odklonit KLDR od jaderných pokusů, má svět velmi omezené

Číst článek

Čína je prakticky jediná, kdo by mohl svými sankcemi v oblasti potravinové pomoci změnit směřování jaderného výzkumu KLDR. Z anglicky psaného čínského tisku zaznívají opatrné reakce ve smyslu, že takové jednání Severní Koreje je nezodpovědné.

Čína pak stejně jako většina zemí zkoušku oficiálně příkře odsoudila. Tento nejbližší spojenec režimu KLDR stalinistickou zemi už koncem ledna varoval, že jí po případném testu omezí dodávky potravinové pomoci.

Média pak upozorňují, že s nástupem nového čínského prezidenta Si Ťin-pchinga by mohlo dojít k ještě většímu ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi.

Japonský premiér Šinzó Abe vyzval Radu bezpečnosti k dohodě na tvrdých sankcích, které by potrestaly Pchjongjang za to, že ignoruje mezinárodní výzvy.

Podle šéfa britské diplomacie Williama Haguea může KLDR čelit dalším sankcím. „Můžeme vyvíjet další tlak na Severní Koreu, zavést další sankce, ale samozřejmě by hodně pomohlo, kdyby ty kroky jasně podpořila Čína, v tomhle ohledu je to klíčová země,“ řekl Hague.

KLDR provedla historicky třetí pokusný jaderný výbuch | Foto: ČTK

Jan Šmíd, Lenka Kabrhelová, Vít Pohanka, Kateřina Procházková, Marína Dvořáková, Karolína Rezková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme