Svět opatrně vítá nového českého prezidenta

Z celého světa se dnes hrnuly gratulace a reakce na volbu nového českého prezidenta. Mezi prvními zahraničními státníky, kteří zvolení Václava Klause přivítali, byl slovenský protějšek Rudolf Schuster. Telefonicky Klausovi blahopřáli i prezident Polska Aleksander Kwašniewski a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. USA vzkázaly, že se těší na úzkou spolupráci s Českou republikou v oblastech společného zájmu. Spíše zdrženlivě až kriticky hodnotí včerejší hlasování českých zákonodárců v Německu. Většina politiků i médií pak společně dává Klausovo vítězství do souvislosti s vnitrostranickým bojem v sociální demokracii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Michal Doležal

Slovenská politická scéna zvolení Václava Klause českým prezidentem vítá. Prezident Rudolf Schuster píše, že je upřímně přesvědčen, že Českou republiku čekají pod vedením Václava Klause dynamického rozkvětu a prosperity. Dodává, že přesně to Slovensko jako bezprostřední soused přeje všem občanům.Volbu hlavy státu přivítal také premiér Mikoláš Dzurinda.

Slovenští komunisté jsou přesvědčeni, že volbou Václava Klause udělali poslanci a senátoři "to nejmoudřejší, co mohli". Šéf Aliance nového občana Pavel Rusko prohlásil, že ČSSD čekají těžké chvíle, které mohou vyústit ve změny ve vedení. Doslova řekl, že sociální demokraté měli všechno ve svých rukou, ale vlastním chytračením šanci na zvolení prezidenta ze svých řad zmařili.

Spojené státy se těší na úzkou spolupráci s Českou republikou v oblastech společného zájmu. V noci na dnešek to vzkázalo americké ministerstvo zahraničí. V krátké odpovědi na dotaz Českého rozhlasu sdělilo, že Spojené státy věří v obnovení partnerství s Václavem Klausem, kterého tu znají z dob jeho působení ve funkci předsedy vlády. Američané považují Václava Klause za silného partnera Spojených Států a věří, že toto partnerství s prezidentskou funkcí dále posílí.

Mezi gratulanty byl také současný český velvyslanec ve Washingtonu Martin Palouš, který zdůraznil potřebu posílení transatlantické vazby mezi střední Evropou a Spojenými Státy. Milton Černý ze Sdružení amerických přátel České republiky Radiožurnálu řekl, že si Václav Klaus může vybudovat silný vztah s prezidentem Georgem Bushem.

Podle stálého českého zástupce v OSN Hynka Kmoníčka je Václav Klaus obecně považován za logického a pragmatického vůdce. Prezident společnosti Američtí přátelé České republiky Phil Kasik je rád, že se završil demokratický proces výběru prezidenta a věří, že Václav Klaus bude i nadále dobrým přítelem Spojených Států.

Naproti tomu významný přestavitel newyorských krajanů Petr Bísek doufal, že bude zvolen Jan Sokol. Bývalý předseda sociální demokracie Jiří Horák, žijící na Floridě, říká, že Václav Klaus, jako prezident nedopadne špatně a ocení si jeho vystupování. Profesor Jan Švejnar působící na Michiganské univerzitě doufá, že bude Václav Klaus v nejvyšší funkci hájit spíše vyšší zájem než vlastní názory.

Všechny významné americké deníky připomínají Václava Klause jako bývalého premiéra a dodávají, že vystřídal svého dlouhodobého rivala Václava Havla. Skutečnost, že má Česko konečně prezidenta zaznamenaly Chicago Tribune na severu, Miami Herald na jihovýchodě a Los Angeles Times na západě Spojených Států. Listy také připomínají skepticismus Václava Klause k vojenské akci proti Iráku.

New York Times píší o Václavu Klausovi z Prahy jako o chytrém, drsném a vždy vytrvalém bývalém českém premiérovi, který se mužně protloukl k vítězství a tím i vystřídání svého starého rivala Václava Havla ve funkci českého prezidenta. Timesy přemýšlejí o tom, že přes omezenou roli hlavy státu může načasování a okolnosti Klausova vítězství obdařit nového prezidenta přímějším vlivem. Newyorský list si všímá také toho, že zvolení Václava Klause poukázalo na hluboké rozpory ve vládnoucí sociální demokracii.

Spíše zdrženlivě a místy až poměrně kriticky hodnotí včerejší hlasování českých zákonodárců v Německu. Tamní média si všímají i důsledků, které bude mít zvolení Václava Klause pro udržení nynější vládní koalice.

Pět let po své největší politické prohře je nyní Václav Klaus na vrcholu svého snažení, píše na předním místě bavorský list Süddeutsche Zeitung. Připomíná vládní krizi, vyvolanou sponzorskými dary ODS v roce 1997, a v souvislosti s nynější volbou prezidenta soudí, že znamená rozložení sociálněliberální vlády, neboť právě neshody uvnitř kabinetu otevřely novému prezidentovi cestu na Hrad.

Němečtí diplomaté však reagují zdrženlivě. Süddeutsche Zeitung doslova tvrdí, že nejsou právě nadšeni osobou nového českého prezidenta. Klaus bez Havla, to je auto bez brzd, soudí citovaní diplomaté s ohledem na budoucnost česko-německých vztahů. Prestižní Die Welt upozorňuje na to, že po volbě Václava Klause se nyní musí obávat o svůj post premiér Vladimír Špidla, protože nebyl úspěšný při prosazování ani jednoho z předchozích kandidátů.

Zpravodajsky a bez výrazných komentářů zatím informovala o zvolení Václava Klause hlavou českého státu ruská média. Agentura Itartass uvádí, že Václav Klaus navštívil Rusko již mnohokrát a patří prý k přívržencům aktivizace vzájemných vztahů. Připomněla i jeho nedávný výrok, ve kterém označil Rusko za jednoho z nejdůležitějších partnerů České republiky, především v ekonomice.

Řada médií zdůraznila spojení Václava Klause s ekonomickými reformami u nás a vedle životopisných dat si povšimla i jeho zájmu o sport a jazzovou hudbu, i toho, že z alkoholu upřednostňuje pivo. Ruská služba BBC pak za paradox označuje, že sice jednou z vrcholných událostí jeho prezidentského období bude vstup republiky do Evropské unie, ale ekonom Klaus je přitom přesvědčeným euroskeptikem.

Polská média dávají zvolení Václava Klause českým prezidentem do souvislosti s vnitrostranickým bojem v sociální demokracii. Rozhlasová agentura IAR i tisková kancelář PAP si všímají toho, že Václava Klause podpořili členové jeho mateřské strany ODS, ale také komunisté, lidovci a poslanci Unie svobody. Agentury připomínají, že třetí kolo voleb bylo pro premiéra Špidlu začátkem boje o pozici v jeho vlastní straně, ve které má mnoho odpůrců. Špidla bude mít podle polských agentur jen malou šanci udržet si během březnového sjezdu ČSSD své předsednické křeslo.

I když v sousedním Rakousku prožívají hektické dny na vlastní politické scéně, sledovali se zájmem i volbu prezidenta naší republiky. Reportáž z Prahy, kterou Rakušané tolik obdivují, přinesla zpravodajka televize ORF. Mimo jiné uvedla, že výsledek náročných voleb prezidenta je označován za porážku Vladimíra Špidly. Volba Klause znamená dramatické oslabení sociální demokracie v Čechách, uvedla. ORF přitom informovala, že Václav Klaus, dřívější šéf konzervativní vlády, byl zvolen pomocí několika hlasů takzvaných rebelů uvnitř vládní koalice. Zpravodajka vyslovila myšlenku, že Špidla proto údajně vyhrožoval odstoupením ze své funkce.

Pavel Novák, Petr Voldán, Miroslav Konvalina, Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme