Svět plný zdí: podívejte se na ploty, které konkurují nápadu Donalda Trumpa

UVNITŘ FOTOGRAFIE: Americký prezident Donald Trump před několika dny podepsal exekutivní příkaz ke stavbě plotu na hranici s Mexikem. Prodloužená zeď podle Trumpa zastaví příliv drog, zločinnosti a nezákonných přistěhovalců do Spojených států. Plánovaná stavba ale není ve světě ojedinělá a nepropustné hranice od sebe oddělují řadu zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeď, která odděluje Spojené státy a Mexiko | Zdroj: Reuters

Jižní Korea a KLDR - Jeden z nejznámějších a nejpřísněji střežených hraničních plotů na světě byl v demilitarizovaném pásmu vybudován v roce 1953, jeho délka činí 248 kilometrů.

Hranice mezi Jižní Koreou a KLDR | Foto: flickr.com Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0) John Pavelka

Berlínská zeď - Přísně střežená bariéra, oddělující západní Berlín, patřící do Spolkové republiky Německo (SRN), od území komunistické Německé demokratické republiky (NDR), vyrostla prakticky přes noc v polovině srpna 1961. Měřila přes 155 kilometrů, zbořena byla v listopadu 1989.

Berlínská zeď | Foto: CC BY-SA 3.0 DE Bundesarchiv, B 145 Bild-F079010-0015

Kypr a Severní Kypr - Osmdesátimetrová bariéra vyrostla v kyperské metropoli Nikósii hned po prvních velkých násilnostech v roce 1963. Samotný Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy severní část obsadili turečtí vojáci v reakci na státní převrat kyperských Řeků, kteří chtěli ostrov připojit k pevninskému Řecku.

Plot, který od sebe odděluje dvě části Kypru | Foto: Reuters

Indie a Bangladéš - V letech 1993 až 2013 postavila Indie asi 4000 kilometrů dlouhou bariéru na hranicích s Bangladéšem, má zabránit migraci, pašování a pronikání ozbrojenců.

USA a Mexiko - Od 90. let je ve výstavbě plot mezi oběma zeměmi, který by měl zabránit ilegální imigraci a pašování drog. Na hranici dlouhé přes 3000 kilometrů je v současné době dokončeno přes 1000 kilometrů plotu. Dnes americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz ke stavbě dalšího plotu na hranici s Mexikem.

Zeď, která odděluje Spojené státy a Mexiko | Foto: Reuters

Izrael a Západní břeh Jordánu - Izrael zahájil v roce 2002 výstavbu bezpečnostní bariéry kolem Západního břehu Jordánu, která brání palestinským radikálům dostávat se na jeho území. Dosud bylo postaveno přes 700 kilometrů plotu. Loni v září začal Izrael s výstavbou bariéry kolem Pásma Gazy, část ochranné stěny bude zapuštěna do země, aby znemožňovala palestinskému Hamásu budovat pod hranicí tunely. Izrael už v minulosti podobné ploty postavil na hranicích s Egyptem (přes 240 kilometrů, letos dokončil zvýšení elektronického plotu), aby zabránil přílivu afrických migrantů i islamistů, podél libanonské hranice a na Golanských výšinách, aby zabránil pronikání osob ze Sýrie.

Bezpečnostní bariéra kolem Západního břehu Jordánu | Foto: flickr.com Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0) Tom Miller

Španělsko a Maroko - Ploty až šest metrů vysoké jsou budovány od roku 1998 a ve velkém od roku 2005 i ve dvou španělských enklávách na středomořském pobřeží Maroka - v přístavech Ceuta a Melilla. Přes tyto enklávy se snaží dostat do Evropy migranti převážně ze subsaharské Afriky.

Bariéru mezi Marokem a španělskou enklávou Melilla tvoří šestimetrový plot na marocké straně hranice a stejně vysoký plot na té španělské | Foto: Pavel Novák

Bulharsko a Turecko - V květnu 2015 byl dostavěn 30 kilometrů dlouhý a tři metry vysoký plot na bulharské hranici s Tureckem.

Evropa - Maďarsko začalo loni v červenci jako první v Evropě stavět plot na hranicích se Srbskem, který byl reakcí na příliv migrantů. K Maďarsku se později připojilo i Slovinsko, Rakousko, Makedonie nebo Řecko.

Plot proti migrantům na maďarsko-srbské hranici | Foto: Petr Vavrouška

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme