Svět pobouřeně reaguje na nové projekty židovských osad v Palestině

Francie a Británie nevylučují odvolání velvyslanců z Izraele. Napsal to izraelský deník Haarec. Mezinárodní společenství od pátku s pobouřením reaguje na chystané rozšiřování židovských osad na okupovaných územích. Generální tajemník OSN Pan Ki Moon zmínil dokonce ‚skoro fatální úder‘ snahám o mírové řešení v regionu. Paříž oznámila, že zvolí jiné, méně dramatické způsoby vyjádření nesouhlasu. Britské ministerstvo zahraničí povolalo ke konzultacím izraelského velvyslance v Londýně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská osada na palestinském území

Izraelská osada na palestinském území | Zdroj: Reuters

Izrael plány na rozšíření osad odpovídá na uznání Palestiny za nečlenský stát OSN. Jedním z projektů je i koridor E1, který by Palestincům ze Západního břehu odřízl přístup do Jeruzaléma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podstatě nejnovějších izraelsko-palestinských sporů mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Koridor E1 je v tuto chvíli poušť obydlená beduíny. Pokud sem ale Izrael usadí tisíce židovských osadníků, fakticky tím rozdělí palestinský Západní břeh Jordánu na dvě poloviny.

Plány v koridoru E1 proto kritizují i Spojené státy, které jinak Izrael podporují a minulý týden spolu s ním hlasovaly v OSN proti Palestincům.

Stejně se za Izrael postavila i Česká republika, která tvrdila, že mezinárodní uznání palestinského státu je jednostranný krok mařící vyhlídky na mír.

„Česká republika konzistentně říká, že jednostranné kroky ničemu nepomáhají. Že vedou jen k dalším jednostranným krokům, protikrokům a mohou eskalovat napětí. Takže stejně tak, jako Česká republika nepodpořila jednostranné kroky ve Valném shromáždění OSN, tak Česká republika odsuzuje jednostranné izraelské kroky. Jsme přesvědčeni, že jestli zde má zavládnout mír, musejí obě strany zasednout za jednací stůl a musí vyjednávat o míru,“ uvádí Tomáš Pojar, velvyslanec ČR v Izraeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v izraelsko-palestinských vztazích mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček. O postoji České republiky mluvil český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar

Pojar je nicméně přesvědčen, že by tento jednostranný izraelský krok nepřišel, kdyby nebyl reakcí na jiný jednostranný krok.

„Jediné, co může odblokovat současnou situaci a co může vést k mírovým jednání, je, že Izraelci a Palestinci zasednou za jeden stůl a začnou vyjednávat. Jediná cesta vede přes jednání, koneckonců my to dobře známe z dob dělení Československa,“ říká Pojar.

„Osady se ale rozšiřují bez ohledu na hlasování ve Valném shromáždění OSN. Spíše to souvisí s blížícími se volbami v Izraeli. Vláda je pravicová a pravice tradičně, když jde do volebního klání, chce ukazovat tvrdá opatření a neústupnost vůči Palestincům. Politici se předhánějí, kdo bude razantnější,“ vysvětluje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Zastaven tok financí

Izraelský ministr financí Juval Steinitz také v neděli oznámil, že jeho země pozastaví převod daní, vybraných pro palestinskou samosprávu, s odůvodněním, že musí vyrovnat palestinské dluhy za elektřinu.

„Izrael se cítí velice dotčen rozhodnutím Valného shromáždění OSN. Izrael tvrdí, že se Palestinci zavázali v dohodách z Oslo, že budou o vzniku svého samostatného státu jednat s Izraelem. Izrael má teď pocit, že ho Palestinci obešli,“ říká zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Podle něj se o zastavení převodu daní pro palestinskou samosprávu mluvilo již dříve. Ale stejně tak se spekulovalo, že výpadek nahradí některé arabské státy, Katar, Saúdská Arábie.

„Palestinská samospráva sice přijde o izraelské peníze, výpadek ale arabské státy nahradí. Otázka je, zda by palestinská samospráva nepotřebovala více peněz. Druhou otázkou je, jestli palestinská samospráva s těmi penězi, které dostává, nakládá hospodárně,“ uvádí Slezák.

Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, pir, Julius Neumann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme