Svět přijal Bushovo vítězství rozporuplně

Dosavadní šéf Bílého domu George Bush zvítězil v amerických prezidentských volbách a bude po další čtyřleté funkční období nejmocnějším mužem planety. Svět reaguje na znovuzvolení Bushe rozporuplně. Největší spokojenost se ozývá ze zemí, které jsou blízkými spojenci USA v iráckém konfliktu, a také z Ruska. Státy, které se zásahem v Iráku nesouhlasily, vesměs vyjadřují naději, že Bush bude ve svém druhém volebním období více usilovat o spolupráci se zahraničím. Zklamány jsou hlavně muslimské země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Rusko projevovalo největší spokojenost s vývojem hlasování již v době, kdy se Bushovo vítězství teprve rýsovalo. Prezident Vladimir Putin neskrýval, že v něm důkaz, "že se americký lid nedal zastrašit" mezinárodním terorismem. Podle ruského prezidenta si teroristé dali za cíl nedopustit Bushovo znovuzvolení a vystoupení bin Ládina v závěru prezidentské předvolební kampaně to jen potvrzuje.

Dialog se Spojenými státy nebude podle Vladimíra Putina lehký, ať už tam bude vládnout ten či onen prezident. Mezi takovými zeměmi, jako je Rusko a Spojené státy, které mají mezi sebou tolik smluvních závazků, bývají vždy problémy, řekl Putin.

Připomněl, že když byl George Bush mladší zvolen před čtyřmi lety poprvé, bylo ze Spojených států vyhoštěno 50 ruských diplomatů pro podezření ze špionáže. Rusko odpovědělo podobně. Putin dodal, že za čtyři roky se vzájemný dialog znatelně zlepšil. Doufá, ať už zvítězí kdokoliv, že nezačnou jednání mezi Ruskem a Spojenými státy zase uprostřed kruhu.

Polsko jako největší spojenec Ameriky ve střední a východní Evropě neočekává po vítězství George Bushe žádné změny ani překvapení ve vzájemných vztazích. Ministr zahraničí Wlodzimierz Cimoszewicz uvedl, že po volbách se musí Spojené státy snažit zlepšit své vztahy s Evropou.

"Boj s mezinárodním terorismem bude nepochybně prioritou číslo jedna pro každého amerického prezidenta. Bylo by ale třeba se snažit jak z evropské tak z americké strany o lepší spolupráci. Zájmy, nejen ty hospodářské, ale i ty, které souvisejí s bezpečností, máme společné. Někdy dokonce totožné," řekl Cimoszewicz.

Podle premiéra Marka Belky vytvoří znovuzvolení George Bushe pro Polsko velmi užitečnou situaci. Bude možné například pokračovat v už zahájené modernizaci armády s pomocí Spojených států. Očekává také zvýšení amerických investic a doufá, že za nějakou dobu dojde i k pokroku v otázce víz.

Německý kancléř Gerhard Schröder věří, že bude pokračovat úzká a dobrá spolupráce, což je víceméně eufemistické prohlášení s ohledem na to, že Schröder vedl protiamerickou koalici v Evropě před iráckou válkou a George Bush naopak ignoroval německého kancléře celý rok po jeho znovuzvolení do čela vlády ekonomicky nejsilnější země EU.

Němečtí Zelení byli otevřenější: jejich poslanec Hans-Christian Ströbele prohlásil už při rýsujícím se Bushově vítězství, že "nejhorší sny se naplňují". Z německých politiků nejupřímněji tedy myslela své volební gratulace Angela Merkelová. Předsedkyně konzervativní pravice, obhajovala USA při tažení proti Iráku a zůstala tak věrná bezmezné transatlantické družbě.

Zpráva, že si Bush svůj mandát podrží, způsobila rozčarování ve Francii, která se řadí mezi Bushovi nejsilnější oponenty. Podle statistik si před volbami 65 procent Francouzů nepřálo Bushovo znovuzvolení do funkce. Francouzští politici si dnes kladou otázku, jak se budou vyvíjet další francouzsko-americké vztahy, které za Bushova prvního období dosáhly takřka bodu mrazu.

Mnozí zdůrazňují nutnost vybudovat silnější Evropu, která by tvořila protiváhu americké moci ve světě. Je třeba usilovat o to, aby Spojené státy znovu získaly důvěru v evropský projekt, "protože Američané si nemohou myslit, že mohou budovat a řídit svět sami", řekl francouzský ministr zahraničí Michel Barnier. Prezident Jacques Chirac však poslal Bushovi zprávu, v níž mu blahopřál ke znovuzvolení a naznačil, že Bushovo druhé období by se mělo vyznačovat posílením přátelství mezi oběma zeměmi.

Většina arabské veřejnosti si přála, aby americký prezident George Bush ve volbách nevyhrál. Na změnu čekali hlavně kvůli válce v Iráku a také z obav před dalšími kroky republikánského prezidenta na Blízkém východě. Většina Arabů se obává, že staronový americký prezident bude pokračovat v preventivních válkách na Blízkém východě. Největší obavy se týkají v současné době situace v Sýrii a Libanonu, a také v Íránu, který sice není arabskou zemí, ale je považován za regionální velmoc Blízkého východu.

Neskrývanou radost nad Bushovým setrváním v úřadu vyjádřil Izrael, který rozhodnutí amerických voličů označil za "vítězství demokracie". Obezřetně pak Bushovo vítězství přijali Palestinci, kteří si od staronového prezidenta slibují především zdárné završení mírového procesu na Blízkém východě. Zpravodaj Al-Džazíry uvedl, že Palestinci Bushovo vítězství očekávali, ale pro sebe neviděli rozdíl mezi oběma kandidáty na prezidenta.

Pavel Novák, Petr Vavrouška, Veronika Lefrancois, Jaromír Janev, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme