Svět se bude skládat na pomoc pro Somálsko

V Bruselu se ve čtvrtek budou různé státy skládat na pomoc určenou pro obnovu Somálska. Začíná tam dárcovská konference, na které se má vybrat alespoň 200 milionů eur pro znovunastolení pořádku v této východoafrické zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel, Grand Place

Brusel, Grand Place | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V Somálsku zuří už 20 let občanská válka a zemi prakticky nikdo nekontroluje. V poslední době se tato oblast u Afrického rohu stala základnou mnoha pirátů, kteří ve vodách Indického oceánu přepadávají obchodní lodě a tankery.

Evropská unie slíbila, že na dárcovské konferenci věnuje na obnovu Somálska 60 milionů eur. Je ale potřeba alespoň 100 milionů na pokračování mírové mise Organizace spojených národů AMISOM, kterou vede Africká unie.

Darované peníze mají sloužit i k ustavení somálských bezpečnostních složek, které v současnosti vůbec neexistují. Shromážděné prostředky by se měly použít i k vyhledávání a ničení pozemních základen somálských pirátů.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme